Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milos Zeman:

- ''AB'den çıkmayı destekleyenlerle hemfikir değilim. Ama fikirlerini açık bir şekilde belirtmek için bir halk oylaması düzenlemeliyiz. Bu aynı şekilde NATO için de gerekli''

Google Haberlere Abone ol
Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milos Zeman:

PRAG (AA) - Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milos Zeman, ülkesinin Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyeliği için halk oylaması düzenlemesi gerektiğini söyledi.

Çek Cumhuriyeti kamu radyosunun haberine göre Cumhurbaşkanı Zeman katıldığı bir programda, ülkesinin AB ve NATO üyeliği için halk oylaması düzenlemesi gerektiğini söyledi.

AB'den çıkmayı desteklemediğini belirten Zeman ''AB'den çıkmayı destekleyenlerle hemfikir değilim. Ama fikirlerini açık bir şekilde belirtmek için bir halk oylaması düzenlemeliyiz. Bu aynı şekilde NATO için de gerekli.'' ifadelerini kullandı.

Çek Cumhuriyeti'nin, AB fonuna ödediğinden daha fazla aldığını ve bu yüzden ayrılmasının aleyhlerine olacağına dikkati çeken Zeman, ayrıca halk oylaması düzenlendiği takdirde kendisinin de ''hayır'' oyu kullanacağını söyledi.

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Bohuslav Sobotka ise geçen günlerde yaptığı açıklamada ise ülkesinde halk oylaması yapmaya gerek olmadığını belirtmişti.

Çek Cumhuriyeti, 2004 yılında diğer dokuz ülkeyle birlikte AB'ye üye olmuştu.

Yorumlar