Boğaziçi Üniversitesi'den "taşınma" açıklaması

Boğaziçi Üniversitesi'nin başka yere taşınacağı iddiaları üzerine okul yönetiminden açıklama geldi.

Google Haberlere Abone ol

Boğaziçi Üniversitesi'nin eylemler sonrasında başka yere taşınacağı yönündeki söylentilerle ilgili açıklama geldi. 

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamada, okulun başka bir yerleşkeye taşınacağı yönündeki iddiaların asılsız olduğu belirtildi. 

İşte Boğaziçi Üniversitesi'nden yapılan açıklama:

Boğaziçi Üniversitesi’nin mevcut kampüslerinden taşınarak, farklı semtlerde bulunan mekânlarda yeni kampüslere yerleşeceği yönünde son günlerde yapılan yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi 6 kampüsü (Güney, Kuzey, Uçaksavar, Hisar, Kandilli, Kilyos) ve ek bina, tesis alanlarıyla (İznik, Tarsus, Arnavutköy) toplamda 1.816.045 m2 kampüs alanı ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

1.095.435 m2 alana yayılan Kilyos Kampüsü’nün Üniversitemize tahsisi Ekim 2020’de yenilenmiş ve arazi eğitim, araştırma ve rekreasyona yönelik faaliyetler için süresiz olarak Boğaziçi Üniversitesi’ne tahsis edilmiştir. Aynı tahsis kapsamında Kilyos Kampüsü’nde “Yenilenebilir Enerji” temalı 140 bin m2’lik Teknopark alanı izni de verilmiştir.

Yeni kurulan iki fakültemiz dahil olmak üzere, mevcut kampüslerimizde yapılacak düzenleme ve inşaatlarla eğitim-öğretim-araştırma faaliyetlerimiz aksamadan yerine getirilecektir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

ÜNİVERSİTE TAŞINACAK, ABD EL KOYACAK İDDİALARI

CHP yanlısı bazı internet sitelerinde yer alan iddialarda, Boğaziçi Üniversitesi arazisinin başka amaçlarla kullanılacağı ve ABD'nin de konuya el koyacağı ileri sürülmüştü.

 

Yorumlar