Bamya tohumunun faydaları nelerdir, nasıl tüketilir

Bamya tohumunun faydaları nelerdir? Bamya tohumunun sağlık üzerinde pek çok faydası bulunuyor. Bamya tohumunu çeşitli şekillerde tüketmek mümkün. Bamya tohumunun faydaları nelerdir, nasıl tüketilir detayları yazımızda

Google Haberlere Abone ol

Bamya tohumu doğru tüketildiğinde sağlık üzerinde pek çok faydalı etkisi bulunuyor. Peki, bamya tohumunun faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Bamya tohumu kahve olarak ya da çay şeklinde demlenerek tüketilmesi mümkündür. Düzenli tüketildiği zaman bronşit hastalığının tedavisinde etkilidir. Bronşit için bamya tohumu kahve çekirdeği gibi kavrulup çekilip cezvede kahve yapar gibi yapılarak tüketilmesi gerekmektedir. Etkisinin görülebilmesi için şeker ilavesi yapılmaz ve düzenli tüketilir.

Faranjit sıkıntısı çeken ve boğaz kuruluğundan şikayet edenlerin de tüketebileceği bamya tohumu göğüs üzerinde oluşan yumruyu yumaşatarak ferahlık verir. Bu şikayetleri olan kişilerin bamya tohumunu ufalayarak su içinde demleyerek ile tüketilmesi tavsiye edilir.Bu çayı günde bir kaç kez içilmesinde fayda vardır.

Bamya tohumu bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle kış aylarında yaşanan soğuk algınlığı ve buna bağlı olarak gelişen semptomların tedavisinde etkilidir. Bamya tohumunu yetişkinler tükettiği gibi çocuklarında tüketmesi tavsiye edilir. Özellikle kış mevsiminde bağışıklık sistemini güçlendirerek çocukları hastalıklardan korur.

Bamya içerdiği vitamin mineraller ve lif ile sağlık üzerindeki faydaları saymakla bitmiyor. Lifli yapısı ile bağırsak sorunlarına da faydası vardır.

Mide ağrılarına da faydası olan bamya tohumu bağırsak hareketlerini de düzenler. Sindirim sistemi üzerinde etkisi çok yüksektir.

Bamya Tohumunun Faydaları

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Mide ağrılarına iyi gelir
  • Bronşit tedavisinde kullanılır
  • Soğuk algınlığına iyi gelir
  • Faranjit sorununu ortadan kaldırır
  • Sindirim sistemini düzenler

Bamya Tohumu Nasıl Tüketilir

  • Kavrularak ve çekilerek kahve şeklinde
  • Çay şeklinde demlenerek

Bamya tohumunun faydalari

Yorumlar