Aras Kargo şikayet hattı, sorun bildirme ve iletişim telefon numarası

Aras Kargo şikayet, iletişim ve sorun bildirme konularında gerekli olan bilgileri son dönemlerde artan şikayetler üzerine derleyerek buradan sizler için yayınlıyoruz. Aras Kargo şikayet gönderi konusunda hassasiyet durumu nedir, müşterilerine gerekli ilgiyi gösteriyor mu? Birçok müşteri şikayetçi.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye'nin en büyük taşımacılık ve nakliye şirketi olarak bilinen Aras Kargo şikayet, iletişim ve sorun bildirme konularında gerekli olan bilgileri son dönemlerde artan şikayetler üzerine derleyerek buradan sizler için yayınlıyoruz. Peki Aras Kargo şikayet konusunda nasıl, zamanında cevap verebiliyor mu, Aras Kargo gönderi konusunda hassasiyet durumu nedir, müşterilerine gerekli ilgiyi gösteriyor mu? 

Aras Kargo Şikayet Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden ve kurumsal bir kimliğe sahip olmasına karşın, bazen ülkenin farklı noktalarındaki şubelerinde sorunlar çıkabiliyor. Özellikle de şube sayısını arttırmak kaygısıyla hareket edildiğinden, kalite konusunda ister istemez sorunlar olabiliyor. Müşteri memnuniyetsizliklerinin birçoğu şube bazlı oluyor. Şubelere teslim edilen ürünler, şubelerden farklı kişilere iletilebiliyor. Bazen de şubelerden gönderi alınması için arayan müşterilere çok geç dönüş yapılabiliyor ya da hiç dönüş yapılmıyor. Bu tür sıkıntılar bütün nakliye şirketlerinde aslında yaşanan sıkıntılar; ancak bunu aşmaya çalışan daha kurumsal şirketler de bulunuyor.

Peki, Aras Kargo ile sıkıntı ya da sorun yaşayanlar nereye başvurmalıdır ya da ne yapmalıdır?

Aras Kargo şikayet bildirmek için birden fazla yol bulunuyor. Bunlardan birincisi telefonla iletişim kurmak. 

Bunun için Aras Kargo telefon numarası şöyle: 444 0 252

Aras Kargo şikayet hattı hafta içi her günü açık ve aktif durumdadır. Bu hat üzerinden Sabah saat 08.30'dan akşam saat 18.00'a kadar müşteri ilişkileri temsilcileriyle görüşme yapmak, şikayet bildirmek, sorunlara çözüm bulmak mümkündür. Bu zaman diliminde arayan müşteriler doğrudan iletişim kurabilir, sorunlarına çözüm bulmak için görüşmeler yapabilir. 

Yukarıda belirtilen saatler dışında aramak da mümkün. Ancak bu saatler arasında arayan müşteriler genellikle karşılarında canlı bir temsilci bulamıyor. Bunun yerine genellikle otomatik telesekreter ile muhatap olmak zorunda kalır.  Telesekretere bırakılan mesajlarla daha sonra dönüş yapılması sağlanabilir. 

Aras Kargo Şikayet hattı 444 2 252 hattı üzerinden arayan müşteriler genellikle, gönderinin son durumu hakkında bilgi alabilir, gönderinin teslim alınması için kayıt bırakabilir, teslimat süreleri ve gönderi ücretini öğrenebilir, hizmetler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirler. 

Aras Kargo şubelerinden hizmet almak için de yine aynı şekilde hafta içi saat 08.30-18.00 arasında canlı müşteri temsilcisiyle iletişim kurulabilir. Hafta sonları arayanlar ise sadece Cumartesi günü saat 08.30-13.00 arasında muhatap bulabilirler. Cumartesi günü öğleden sonra ve Pazar günleri ise canlı muhatap bulmak biraz zor.

Aras Kargo ile iletişim kurmanın bir diğer yöntemi ise Web sitesi üzerinden şikayet bildiriminde bulunmak. Şirketin web sitesi üzerinden sorun bildirim formunu doldurarak göndermek mümkün. 

Ayrıca şirketin sosyal medya hesapları üzerinden de günün her saatinde şikayette bulunmak mümkün; ancak Sosyal Medyada cevap almak gece 24.00'ten sonra mümkün değil. Sabah saat 08.30 ila gece saat 24.00 arası sosyal medya temsilcilerinden cevap almak mümkündür. 

 

Yorumlar

AHMET ÇELİK 865894094094 kargo takip numaralı ürün 24.09.2020 tarihinde Aras Kargo İzmir/Gaziemir-Sarnıç şubesi t. C. Kimlik numaramı istedi. Bende paylaşmak istemedim, kimliğimi gösterdim. Kimliğin sahte olabileceğini söylediler ve kabul etmediler. Bende dediğim t. C. No ya inanıyorsanız söylüyorum deyince, kimliğimi görmek istediler, bende demin sahte olabileceğini siz demedinizmi diye kimliği göstermeyi kabul etmedim. Bana kargomu vermediler bende gerekli mercilere şikayetti olacağımı söyledim, onlarda istediğin yere git şikayetçi ol dediler.
Seyfi ALTUNBAŞ Merhb. 11.09.2011 tarihinde 41122288312 kargo takip numarasıyle tarafıma gönderilen ürünü hala teslim almadım. Bu ne ciddiyetsizlik. Tkip numarasını sürekli takip ettiğimde kargonuz yolda diyor. Bu zamana kadar kargo yoldamı olur.5333991656 nolu tlefonuma acilen cevap verilmesini rica ediyorum.
ÖZGE EVREN Antalya Manavgat demokrasi şubesinde 1 haftadır kargom bekletiliyor. Her gün aradığımda genel merkeze bağlanıyorum ve sistemsel hata var bakamıyorum ilerleyen saatlerde arayın deniliyor. Her gün 10 kişiyle görüşüyorum ama kimse çozum bulmuyor. Kargo hakaret işitmeye çok alışmış gibi artık o yüzden fayda etmiyor sanırım sadece burasıyla kalmayacak gerekli olan her yere şikayette bulunacağım
şaban kemal pakal kargom gelmiş ben evde yokmuşum ki ben hasta bir insanım dışarı çıkamam ayrıca evde iki kızım var onlarda zili duymamış kargoyu arıyorum geldik evde yoktunuz diyorlar şikayet edeceğimi söylediğimde bildiğin yere şikayet et diyorlar beni arayan kargo numarası0534 916 15 88 izmir bunlara gerekli ceza verilmeli vatandaşın mağduriyeti giderilmeli saygılarımla
Havva Ben 23 temmuz günü 845555145813 kayıt nolu siparişim gelişme ulaşmıyor ve satıcı kidega bana 28,07,2020 tarihinde gelir diyor ama ulaşmadı elime