Aras Kargo şikayet hattı, sorun bildirme ve iletişim telefon numarası

Aras Kargo şikayet, iletişim ve sorun bildirme konularında gerekli olan bilgileri son dönemlerde artan şikayetler üzerine derleyerek buradan sizler için yayınlıyoruz. Aras Kargo şikayet gönderi konusunda hassasiyet durumu nedir, müşterilerine gerekli ilgiyi gösteriyor mu? Birçok müşteri şikayetçi.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye'nin en büyük taşımacılık ve nakliye şirketi olarak bilinen Aras Kargo şikayet, iletişim ve sorun bildirme konularında gerekli olan bilgileri son dönemlerde artan şikayetler üzerine derleyerek buradan sizler için yayınlıyoruz. Peki Aras Kargo şikayet konusunda nasıl, zamanında cevap verebiliyor mu, Aras Kargo gönderi konusunda hassasiyet durumu nedir, müşterilerine gerekli ilgiyi gösteriyor mu? 

Aras Kargo Şikayet Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden ve kurumsal bir kimliğe sahip olmasına karşın, bazen ülkenin farklı noktalarındaki şubelerinde sorunlar çıkabiliyor. Özellikle de şube sayısını arttırmak kaygısıyla hareket edildiğinden, kalite konusunda ister istemez sorunlar olabiliyor. Müşteri memnuniyetsizliklerinin birçoğu şube bazlı oluyor. Şubelere teslim edilen ürünler, şubelerden farklı kişilere iletilebiliyor. Bazen de şubelerden gönderi alınması için arayan müşterilere çok geç dönüş yapılabiliyor ya da hiç dönüş yapılmıyor. Bu tür sıkıntılar bütün nakliye şirketlerinde aslında yaşanan sıkıntılar; ancak bunu aşmaya çalışan daha kurumsal şirketler de bulunuyor.

Peki, Aras Kargo ile sıkıntı ya da sorun yaşayanlar nereye başvurmalıdır ya da ne yapmalıdır?

Aras Kargo şikayet bildirmek için birden fazla yol bulunuyor. Bunlardan birincisi telefonla iletişim kurmak. 

Bunun için Aras Kargo telefon numarası şöyle: 444 0 252

Aras Kargo şikayet hattı hafta içi her günü açık ve aktif durumdadır. Bu hat üzerinden Sabah saat 08.30'dan akşam saat 18.00'a kadar müşteri ilişkileri temsilcileriyle görüşme yapmak, şikayet bildirmek, sorunlara çözüm bulmak mümkündür. Bu zaman diliminde arayan müşteriler doğrudan iletişim kurabilir, sorunlarına çözüm bulmak için görüşmeler yapabilir. 

Yukarıda belirtilen saatler dışında aramak da mümkün. Ancak bu saatler arasında arayan müşteriler genellikle karşılarında canlı bir temsilci bulamıyor. Bunun yerine genellikle otomatik telesekreter ile muhatap olmak zorunda kalır.  Telesekretere bırakılan mesajlarla daha sonra dönüş yapılması sağlanabilir. 

Aras Kargo Şikayet hattı 444 2 252 hattı üzerinden arayan müşteriler genellikle, gönderinin son durumu hakkında bilgi alabilir, gönderinin teslim alınması için kayıt bırakabilir, teslimat süreleri ve gönderi ücretini öğrenebilir, hizmetler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirler. 

Aras Kargo şubelerinden hizmet almak için de yine aynı şekilde hafta içi saat 08.30-18.00 arasında canlı müşteri temsilcisiyle iletişim kurulabilir. Hafta sonları arayanlar ise sadece Cumartesi günü saat 08.30-13.00 arasında muhatap bulabilirler. Cumartesi günü öğleden sonra ve Pazar günleri ise canlı muhatap bulmak biraz zor.

Aras Kargo ile iletişim kurmanın bir diğer yöntemi ise Web sitesi üzerinden şikayet bildiriminde bulunmak. Şirketin web sitesi üzerinden sorun bildirim formunu doldurarak göndermek mümkün. 

Ayrıca şirketin sosyal medya hesapları üzerinden de günün her saatinde şikayette bulunmak mümkün; ancak Sosyal Medyada cevap almak gece 24.00'ten sonra mümkün değil. Sabah saat 08.30 ila gece saat 24.00 arası sosyal medya temsilcilerinden cevap almak mümkündür. 

 

Yorumlar

MEHMET HANİFİ Aras kargo yükümlülüklerini yerine getirmeyen bir kuruluş. Maalesef.
osman nuri koç 20031011530950 numaralı kargo benim telefonum kullanılarak sipariş edilmiştir. kargo bana ait değildir. bu dolandırıcılık olayıdır. kargo kimseye teslim edilmesin lütfen. iletişimim ; 0505 355 7528. irtibata geçmenizi istiyorum.
Yeşim TAŞOVA bugün 13: 20 çukurova üniversitesi tıp fakültesi enfeksiyon hastalıkları polikliniğine gelen elemanınız Zonguldak Karaelmas üniversitesi personel daire başkanlığı yazılı zarf kargoyu alırken bunun geri döneceğini belirtti. Kendisine üniversitelerin daire başkanlıklarının tek olduğu söylenmesine rağmen ısrarla anlamak istemedi. Üstelik EGONU TATMİN ETMEK İÇİN KONUŞMA diye cevap vermekten geri durmadı. Oysa kendi egosonu tatmin etmek için ısrarla ders vermeye kalktı. Bir kurumun DAİRE BAŞKANLIKLARININ TEK OLDUĞUNU belirtin lütfen. Burası ego tatmin yeri değildir.
uğur albayrak internetten traş makinesi sipariş ettim ve ankara çıkrıkçılar şubesi tarafından elime ulaştı 17.01.2020 tarihinde ve ben bu ürünü iade etmek istiyorum.gönderici firmanın adını bulamadım ama bu da bana uzaydan gelmedi en az 30 yerle görüştüm.bana bu firmanın adı lazım ki ürünü iade edip paramı alabileyim yardımcı olmanız dileğiyle gönderici firmanın adı lazım...gönderici firma iade için
nurten tamsezer kastamonu aras kargo kesinlikle telefonlara çıkmıyor ulaşım sağalanamıyor müşteri hizmetlerine 2 kez adresimden kargo alımı için başvuru oluturdum mesai saatleri içerisinde alınacak denilip kesinlikle ilgilenilmiyor ve geçen haftadan bu yana hala kargom alınmadı hizmet kalitesi sıfır