Almanya'da ilk ve ortaöğrenim öğrencilerinin 5'te biri nargile kullandı

- Alman sağlık sigortası şirketi DAK-Gesundheit'ın anketinde, beşinci ve onuncu sınıf arasındaki Alman öğrencilerin yüzde 22'lik kısmının en az bir kere nargile içtiği ortaya çıktı

Google Haberlere Abone ol
Almanya'da ilk ve ortaöğrenim öğrencilerinin 5'te biri nargile kullandı

FRANKFURT (AA) - Almanya'da ilk ve ortaöğrenim çağındaki her beş öğrenciden birinin en az bir kere nargile içtiği bildirildi.

Alman sağlık sigortası şirketi DAK-Gesundheit tarafından yapılan ankette, Almanya'da daha önce bilinenden daha fazla çocuk ve gencin, nargile deneyimine sahip olduğu ortaya çıktı.

Almanya'nın altı eyaletinden 7 bin öğrencinin katıldığı ankete göre, beşinci ve onuncu sınıflar arasındaki Alman öğrencilerin yüzde 22'lik kısmı en az bir kere nargile kullandı.

Düzenli olarak ayda en azından bir kez nargile içen öğrencilerin oranı ise yüzde 6 olarak belirlendi.

DAK-Gesundheit Üst Yöneticisi (CEO) Andreas Storm, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Nargile genç insanlar için tehlikeli bir alışkanlık. Araştırmalarımız, bu konuda bilgiye ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. Birçok öğrenci nargilenin ne kadar zararlı olduğunun farkında değil." ifadelerini kullandı.

En az sigara kadar zararlı olduğu bilinen nargile, uzun süre içildiğinde akciğer fonksiyonunu kötüleştirebiliyor ve kanser riskini artırabiliyor.

Yorumlar