Akıncı TİHA nedir? Akıncı İHA özellikleri nelerdir?

Selçuk Bayraktar, AKINCI’nın dışarıya çıkmak için yapılan hazırlık aşamasını paylaştı. Bu ay içinde ilk uçuşunu yapması beklenen Akıncı Taaruzi İnsansız Hava Aracı beklendiği gibi ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Selçuk Bayraktar ve şirket çalışanları ilk uçuşun ardından heyecanını gizleyemedi.

Google Haberlere Abone ol

Baykar Makine Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Baykar Makine tarafından geliştirilen Türkiye'nin en büyük insansız hava aracı olması özellğini taşıyan Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın dışarıya çıkış için yapılan hazırlık aşamalarını paylaşmıştı. Aylardır yer testleri devam eden Akıncı  Taaruzi İnsansız Hava Aracı ilk uçuşunu yaptı. Öte yandan vatandaşlar, Akıncı  Taaruzi İnsansız Hava Aracı'nın teknik özellikleri, taşıyacağı silah ve mühimmatları, yeteneklerini uçuş performansını, gelişmiş özellikleri ve yer kontrol istasyonunun özelliklerini merak ederek araştırmaya başladı. Peki, Akıncı İha veya TİHA özellikleri nelerdir? Akıncı ne kadar yükseğe çıkabilir? Akıncı hangi silahları kullanacak? İşte, sorularınızın yanıtları...

İÇERİKLER

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

SİLAH VE MÜHİMMAT

YETENEKLER

UÇUŞ PERFORMANS KRİTERLERİ

GELİŞMİŞ ÖZELLİKLER

YER KONTROL İSTASYONU ÖZELLİKLERİ

Hazırlık aşaması bittiğinde üzerine branda çekilen AKINCI’nın yanında tüm ekip asker selamı verdi. Akıncı İnsansız Hava Aracı'nın bu ay içinde test uçuşları kapsamında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi bekleniyor.

Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabı üzerinden AKINCI’nın hazırlık ve brandalı görüntüsünü, ” Ve yuvadan ayrıldı. Peşinden biz de geliyoruz. Henüz ’O’ farkında değil” notu ile paylaştı.

AKINCI ÖZELLİKLERİ NELERDİR

Türkiye'deki mevcut insansız hava araçlarının en büyüğü olacak Akıncı Taarruzi insansız hava aracı özellikleri ile göz dolduruyor. Bayraktar TB2 ile Silahlı İnsansız Hava Aracı'nda dünyada sınıf atlayan Baykar Makine bir çok ülkeye de İHA ihracatı yaparak başarısını kanıtlamıştı. 

AKINCI TİHA TEKNİK ÖZELLİKLER

Havada Kalış:24 Saat

İrtifa: 40.000 Feet

Faydalı Yük: 1.350 Kg (900 kg Harici – 450 kg Dahili)

Kalkış Ağırlığı: 4.5 Ton

Kanat Açıklığı: 20 mt

Motor: 2×900 Hp Turboprop

Veri Ağı: LOSSATCOM

Radar: Milli AESA (Hava/SAR)

Elektronik Harp: Elektronik Destek Podu

Türk Savunma Sanayi tarafından üretilecek olan mühimmat ve görev sistemleriyle donatılacak olan Akıncı, şimdilik Ukrayna üretimi iki adet 750 HP itki kuvveti üreten motorlarla uçacak. TEİ tarafından üretilen ve hali hazırda ANKA, ve Aksungur İHA'^da kullanılan motorların geliştirilmiş ve güçlendirilmiş versiyonlarının TEİ tarafından üretileceği ve bunların Akıncı TİHA'da kullanılabileceği belirtiliyor.

SİLAH VE MÜHİMMATLAR:

MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS,

UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82,

MK-83, Hassas Güdüm Kiti (HGK),

Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Teber-82,

Gökdoğan Füzesi, Bozdoğan Füzesi, SOM-A,

Bayraktar TB2 ile Türkiye'nin ilk SİHA'sını üreten ve aynı zamanda ilk hava aracı ihraç eden Baykar Makine şimdi de Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gücüne güç katmayı hedefliyor.

AKINCI TİHA YETENEKLERİ:

Elektronik Harp

SAR Keşif

Sinyal İstihbaratı

EOIR Keşif

Geniş Alan Gözetleme

Akıncı TİHA 40 bin feet yükseklikte 1350 kg faydalı yükle görev yapabilecek donanıma sahip olacak. İki adet 750 HP motordan güç alacak olan Akıncı 24 saat havada kalabilecek. 20 metre kanat açıklığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki en büyük İHA olacak olan Akıncı 450 kg dahili 900 kg ise mühimmat taşıyabilecek. Öte yandan Akıncı uydu haberleşme sistemi (SATCOM) ile yönetilebilecek. 

TEMEL UÇUŞ PERFORMANS KRİTERLERİ

40,000 Feet Uçuş İrtifası

24 Saat Havada Kalış Süresi

Çift Yedekli SATCOM + Çift Yedekli LOS(250 Km)

Tam Otomatik Uçuş Kontrol ve 3 Yedekli Otopilot Sistemi (Triple Redundant)

Yer Sistemlerine Bağımlı Olmaksızın Tam Otomatik İniş ve Kalkış Özelliği

GPS Bağımlılığı Olmaksızın Dahili Sensör Füzyonu İle Seyrüsefer Özelliği

GELİŞMİŞ ÖZELİKLER

Gelişmiş özellikleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarını karşılayacak, terör hedeflerine karşı etkin bir şekilde kullanılarak F-16 savaş uçaklarının yükünü azaltacak ve uydudan kontrol yeteneği ile farklı coğrafyalarda görev yapabilecek olan Akıncı TİHA'nın gelişmiş özelliklerinden bazıları aşağıdaki gibidir.

Tam Otomatik Seyir ve Rota Takibi Özelliği

Dahili Sensör Fizyonu Destekli Hassas Otomatik Kalkış ve İniş Özelliği

Tam Otomatik Taksi ve Park Özelliği

Yarı Otonom Uçuş Modları Desteği

Hata Toleranslı ve 3 Yedekli Sensör Füzyonu Uygulaması

Çapraz Yedekli YKİ Sistemi

Özgün Yedekli Servo Aktüatör Birimleri

Özgün Yedekli Lityum Tabanlı Batarya Birimleri

YER KONTROL İSTASYONU ÖZELLİKLERİ

Akıncı TİHA'nın etkin olarak kullanılması için Baykar Ar-Ge mühendisleri tarafından yerli ve milli imkanlarla askeri ve ergonomik standartlarda tasarlanan Akıncı Yer Kontrol İstasyonu (YKİ) her türlü ortam koşullarında hava araçlarının yönetimi açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Baykar’ın geliştirdiği farklı YKİ konsept tasarımları her görevin isterlerine çözüm sunarak icra edilmesine olanak vermektedir. 

YER KONTROL İSTASYONU

NATO Spek ACE-III Şeltır Özellikleri

Telsiz Sistemleri

Dahili İç Konuşma Sistemleri

Pilot Konsolu

Faydalı Yük Operatör Konsolu

Görüntü Kıymetlendirme Konsolu

Rack Tip Kabinetler

Güç Sistemleri, Filtreler

Güç Kaynağı Birimleri

Askeri Tip İki Adet Klima Ünitesi

NBC Filtrasyon Sistemi

Yorumlar