AK Parti'nin seçim barajı önerisi belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de genel seçimlerde uygulanan seçim barajıyla ilgili önerisini ilk kez açıkça dile getirdi.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye siyasetinde uzun zamandır tartışılan seçim barajı konusunda AK Parti'den ilk kez net bir oran ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim barajıyla alakalı ilk kez açıklamada bulundu ve partilerinin önerisini ilk kez dile getirdi.

Arnavutluk dönüşü gazetecilerin sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin, "Siyasi Partiler ve Seçim Kanununda yapılacak bir değişiklik gündeme gelmişti. Özellikle seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesiyle ilgili AK Parti ve MHP arasında bir mutabakata varıldığına dair yorumlar da yapılmıştı. Bu konu çok merak ediliyordu. Öngörünüz var mı, ne zaman Meclis gündemine gelir?" şeklindeki sorusu üzerine şu açıklamada bulundu:

Artık kronolojide gelme süreci başladı. Biliyorsunuz, bizden Hayati Bey’in başkanlığında bir ekip, Milliyetçi Hareket Partisi’nden Feti Bey’in başkanlığında bir ekip çalıştı. Bunun yanında Büyük Birlik Partisi kendi teklifini arkadaşlarımıza göndermişti. Ben, Hayati Bey’in Feti Bey’lerle yaptığı çalışmanın taslak metnini aldım. Bu taslak metni, Devlet Bey’le de paylaştım. Devlet Bey de gerçekten bir nezaket göstermek suretiyle “Bu çalışma bizim için geçerlidir” dedi. Orada bizim yaklaşımımız barajın yüzde 7 olması yönünde. Onun dışında dar bölge, daraltılmış bölge vesaire bu tür şeylere girmiyoruz. Hazırlanan, üzerinde çalışılmış taslak metin konusunda bu hafta veya önümüzdeki hafta arkadaşlar tekrar bir araya gelecekler. Nihai şeklini verip ondan sonra işi bitireceğiz.


 

Yorumlar