'Açık Kapı'yı yeni sanan muhalefet komik duruma düştü

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde 4 yıldır hizmet eren "Açık Kapı" uygulamasını yeni fark eden İBB'nin İyi Partili Meclis üyesi, sistemin İBB'nin Beyaz Masası'na rakip olarak ortaya çıkarıldığını savundu.

Google Haberlere Abone ol

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nde İyi Parti Grubu'nun sözcüsü Dr. Suat Sarı, İstanbul'da 4 yıldır hizmet veren "Açık Kapı Hizmeti"ni yeni fark ederek İBB'nin Beyaz Masası'na rakip olduğunu savundu. 

RS FM'de Atilla Güner'le Akşam Postası'na konuk olan Dr. Suat Sarı, "İstanbul Valiliği billboardlara dünya kadar para harcamış, İBB'nin Beyaz Masa'sı gibi 'Açık Kapı' diye bir hizmet başlatmışlar. İBB'nin yaptığı yardımları görüp biz de varız diyorlar. Devlette kıskançlık olur mu?" dedi.

Sarı, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: "İstanbul Valiliği 'Açık Kapı' diye bir proje başlatmış. İstanbul'daki billboardlara da dünya kadar para harcanmış. ''Açık Kapı'' ile İBB'nin ''Beyaz Masa'' operasyonuna aynı tarzda bir rakip operasyon getiriliyor. ‘Bizi arayın biz size yardım edeceğiz’ şeklinde. İBB'nin bu yaptığı birçok yardıma yönelik ‘biz de varız, biz de yapacağız’ diyerek bir kıskançlık var, ama devlette kıskançlık olmaz. Burada esas neden şu; bütün gelişmiş ülke kentlerinde otoriteler tektir. Ulaşımda da trafikte de tektir, kent yoksulluğu ile ilgili de tektir. Devlet denetler ve yardım eder. Bizim burada ise bu operasyonlara ortak olma adına çok komik uygulamalar var. İstanbul'un bütün billboardlarında, ''Valilik açık kapı ile hizmetinizde'' diye reklamlar yapılmaya başlanmış durumda. Bu hizmete talip olmuş valilik."

VALİLİKTEN AÇIKLAMA: 4 YILDIR OLAN BİR HİZMET

İstanbul Valiliği, kentte Mayıs 2018'den bu yana Valilik ve 36 ilçede yürütülen ‘Açık Kapı’ biriminin yeni kurulduğu, başka kurum uygulamalarının rakibi veya alternatifi olduğu yönündeki iddiaların gerçekle ilgisi olmadığını duyurdu.

Valilikten, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi İyi Parti Grubu Sözcüsü Suat Sarı'nın Açık Kapı uygulamasına yönelik iddiaları nedeniyle açıklama yapıldı.     

Açık Kapı uygulamasının, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla Bakanlık tarafından 15 Ekim 2017'de yurt genelinde başlatılan bir proje olduğu hatırlatılarak, vatandaşların taleplerini doğrudan valilikler ve kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan Açık Kapı masalarına şahsen, internet üzerinden veya Açık Kapı mobil uygulamasıyla iletebildiği belirtildi.     

Açık Kapı uygulamasının başka türlü değerlendirilmesinin "insani ve vicdani olmadığı" vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi: "Uyuşturucuyla etkin mücadele amacıyla EGM, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığından toplanan veriler, belirlenen vaka durumlarına göre proje üzerinden raporlanmaktadır. 2020 yılında İstanbul genelinde 813 bin 260 vatandaşımız Açık Kapı'ya başvuru yapmış, başvuruların yüzde 99'u cevaplandırılmıştır. Açık Kapılara yapılan başvurularda dile getirilen sorun ve ihtiyaçlar ilgili kurumlarımıza en kısa sürede bildirilmekte ve kısa sürede başvuru sahibine bilgi verilmektedir. Valiliklerimiz, kaymakamlıklarımız, yerel yönetimlerimiz ve diğer kurumlarımızın Açık Kapı ve benzeri uygulamaları, devletimizin insan odaklı görev anlayışının en tabii sonucudur ve başka türlü değerlendirilmesi insani ve vicdani değildir. İstanbul'da 2018 Yılı Mayıs ayından beri valiliğimiz ve 36 ilçemizde başarıyla sürdürülen Açık Kapı biriminin yeni kurulduğu, başka kurum uygulamalarının rakibi veya alternatifi olduğu yönündeki iddiaların, gerçekle uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır." 

Yorumlar