ABD Başkanı Trump Güney Kore'de

- Trump, Kuzey Kore'den "kimsenin hak etmediği bir cehennem" diye bahsederek, "zalim diktatörlük" olarak tanımladığı Kim Jong-un yönetimine "Bizi hafife almayın ve sınamayın" mesajını gönderdi - ABD Başkanı Trump: - "(Kuzey Kore) O kadar kasvetli bir durumdalar ki hükümet çalışanları bile ülkeyi terk edip yurt dışında köle olarak çalışmaya razı oluyor" - "Kim rejimi yurt içindeki genel rahatsızlığı dağıtmak için yurt dışında çatışma arıyor" - "(Kuzey Kore'nin nükleer ve balistik tehdidine karşı) Biz bekledikçe tehlike daha çok büyüyor ve seçenekler ise azalıyor"

Google Haberlere Abone ol
ABD Başkanı Trump Güney Kore'de

SEUL (AA) - ABD Başkanı Donald Trump, Güney Kore Ulusal Meclisi'nde yaptığı konuşmada Kuzey Kore'ye ilişkin karanlık bir tablo çizerek, Pyongyang yönetimine "Bizi hafife almayın ve sınamayın." mesajını gönderdi.

Trump, Asya turunun ikinci durağı başkent Seul'deki temasları kapsamında Güney Kore Ulusal Meclisi'nde konuştu.

Güney Koreli milletvekillerine Kuzey Kore ile ilgili karanlık bir tablo çizen ABD lideri, Kim Jong-un liderliğindeki ülkeye ilişkin, "O kadar kasvetli bir durumdalar ki hükümet çalışanları bile ülkeyi terk edip yurt dışında köle olarak çalışmaya razı oluyor." ifadesini kullandı.

Trump, "Kuzey Kore'de yaşamaktansa köle olmayı bile göze alıyorlar." diyerek, bu ülkeyi "kimsenin hak etmediği bir cehennem" olarak niteledi.

"Kuzey Kore halkının açlıktan öldüğünü" söyleyen Donald Trump, Kim yönetiminden "zalim diktatörlük" diye bahsetti.

ABD Başkanı, "Pyongyang'ı hak ihlalleri ve yolsuzluk içinde olmak, ayrıca Kore Yarımadası'nda güç yoluyla barış istemekle" suçladı.

Pyongyang'ın nükleer ve balistik denemelerini "Kim rejimi yurt içindeki genel rahatsızlığı dağıtmak için yurt dışında çatışma arıyor." ifadesiyle yorumlayan Trump, Kuzey'e "Bizi hafife almayın ve sınamayın." çağrısını yaptı.

ABD lideri Trump, "Daha başarılı bir Güney Kore, Kim rejiminin kalbindeki kara fanteziyi daha kararlı bir şekilde gözden düşürecektir. Biz bekledikçe tehlike daha çok büyüyor ve seçenekler ise azalıyor." diye konuştu.

Son 25 yılda Güney Kore'ye resmi ziyaret düzenleyen ilk ABD Başkanı olan Trump, programına dün ABD'nin en büyük yurt dışı askeri üssü olan Camp Humpshrey'i ziyaret ederek başlamış, ev sahibi ülke lideri Moon Jae-in ile bir araya gelerek Kuzey Kore meselesi ve ikili ticaret konularını ele almıştı.

Trump'ın bu sabah Güney Kore ile Kuzey Kore'yi birbirinden ayıran askerden arındırılmış bölgeyi (DMZ) ziyaret etme planı ise kötü hava koşulları nedeniyle iptal edilmişti.

Güney Kore programını Ulusal Meclis'teki konuşmasıyla tamamlayan Trump, bugün Asya turunun bir sonraki durağı olan Çin'in başkenti Pekin'e geçecek.

İlk Asya turuna geçen pazar Japonya'dan başlayan Trump, programı çerçevesinde Pekin'den sonra Vietnam ve Filipinler'i de ziyaret edecek.

Yorumlar