AB Genel Mahkemesi Apple’ın vergi borcu iptal etti

Avrupa Birliği (AB) Genel Mahkemesi, dünyanın en büyük ve en değerli markalarından biri olan Apple’a İrlanda’daki faaliyetlerinden dolayı geriye dönük 13 milyar euro’nun üzerinde vergi borcu çıkaran AB Komisyonu kararını iptal etti.

Google Haberlere Abone ol

Merkezi Lüksemburg’da bulunan, AB’nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı yapısı içinde yer alan Genel Mahkeme, Apple’ın AB Komisyonu’na karşı açtığı davayı karara bağladı. Kararda, “AB Genel Mahkemesi, İrlanda’daki vergilendirmeyle ilgili AB Komisyonu kararını Apple lehine iptal etti” ifadesi kullanıldı.

Mahkeme, Apple’a İrlanda’da devlet desteğiyle seçici biçimde ekonomik fayda sağlandığı yönündeki AB Komisyonu kararının “yeterince kanıtlanamadığını” ve “hatalı” olduğuna hükmetti. Karar, hukukilik denetimi için Avrupa Adalet Divanı’na götürülebiliyor.

3 yıl soruşturuldu

AB Komisyonu, Apple’ın İrlanda’da kurduğu şirketlerin vergilendirilmesine ilişkin 3 yıl süren soruşturmasını Ağustos 2016’da tamamlamış ve şirketin, İrlanda’da faydalandığı vergi uygulamasının yasa dışı olduğuna hükmetmişti. İrlanda ve Apple şirketi ise komisyonun kararına karşı hukuki süreç başlatmıştı.

HDP ÖNÜNDEKİ EYLEME BİR AİLE DAHA KATILDI

 

Yorumlar