A Milli Futbol Takımı'nın kaptanı Arda Turan:

- "İspanya'ya karşı kazanmak çok zor ama puan veya puanlar alırsak, gruptan çıkabileceğimizi düşünüyorum" - "Hırvatistan maçında dersler çıkararak, İspanya müsabakasında sonuna kadar mücadele edeceğiz" - "Ülkemde hakaret ve dalga geçmenin eleştiri kıvamında algılanması ve genç arkadaşlarımın acımasızca eleştirilmesi beni ister istemez üzüyor" - "Barcelona'da çok mutluyum ve devam etmek istiyorum ama şu anda sadece Avrupa Şampiyonası'nı düşünüyorum"

Google Haberlere Abone ol
A Milli Futbol Takımı'nın kaptanı Arda Turan:


NİCE (AA) - A Milli Futbol Takımı'nın kaptanı Arda Turan, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) D Grubu'nda yarın yapacakları İspanya maçında, puan veya puanlar almaları durumunda gruptan çıkabileceklerini söyledi.

Nice kentinde karşılaşmanın oynanacağı Nice Stadı'nda düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arda, Hırvatistan maçını kaybetmenin üzerilerinde baskı oluşturmadığını belirterek, "Yenilgiye sadece üzüldük. Yarın çıkıp futbolumuzu oynayacağız ve puan almaya çalışacağız. Turnuvanın statüsü gereği en iyi üçüncüler de gruptan çıkıyor. Hala çok şansımız ve alınabilecek 6 puan var. İspanya'ya karşı kazanmak çok zor ama puan veya puanlar alırsak, gruptan çıkabileceğimizi düşünüyorum. Gruptan çıktıktan sonra her şey bizim için değişebilir." diye konuştu.

Turnuvadaki ilk maçlarında heyecana yenik düştüklerini aktaran Arda Turan, İspanya mücadelesinde farklı bir görüntü çizeceklerini anlatarak, şunları kaydetti:

"Hırvatistan maçı turnuvanın ilk maçıydı. Bu seviyeleri oynamış oyuncu sayımız çok azdı. Bunun heyecanına yenilmemiz ve baskı hissetmemiz çok normaldi. Aslında golden sonra ben de dahil bir dağılma yaşadığımız için bu duruma düştük. Açıkçası 1-0 bizim için kötü sonuç olmadı. 15 maç boyunca çok iyi performans sergilemiş bir milli takım var. Buraya geldiğimiz için başarılı bir takımız. Burada enteresan işler yapabiliriz ama futbolun içinde bunlar var. Henüz bir maç kaybettik. Hırvatistan maçında dersler çıkararak, İspanya müsabakasında sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kazanıp veya kazanamayacağımızı bilmiyorum ama ilk maçtaki görüntümüzden uzak, daha dirayetli ve dinç bir takım olacağımıza inanıyorum."

Milli oyuncu, Hırvatistan maçından sonra özür dilediğinin hatırlatılması üzerine, "Bu baskının olması normal. Kendi performansım hakkında konuştum. Takım arkadaşlarımı mücadelelerinden dolayı tebrik ettim. Kendime olan payı aldım sadece. Futbolun içinde böyle şeyler var. Turnuvanın ilk maçıydı. Hata yapmamız normal. Daha önce de turnuvaların ilk maçlarında hata yapmıştık. Bunun altından kalkabileceğimizi düşünüyorum. Benimki sadece bir sorumluluk almaydı." ifadelerini kullandı.


- "Bizim için başarısızlık, oyun olarak kötü performans"


Arda Turan, Avrupa Şampiyonası'na katılım hakkı elde etmenin başarı olduğunu, bundan sonraki süreçte iyi futbol oynamalarının önemine değindi.

Amaçlarının iyi futbol oynamak olduğunu anlatan Arda, "Bizim için başarısızlık kısmını geçtik. Turnuvada olabilmek bizim için başarıydı. Bundan sonrası için de başarısızlık oyun olarak kötü performans olacaktır. İyi futbol sergileyip gruptan çıkamazsak, gönlüm ve vicdanım rahat şekilde eve döneceğim." şeklinde konuştu.

Hırvatistan maçında Luka Modric'in golünden önce saçını düzelttiği için eleştirilen Ozan Tufan ile karşılaşma sonrası Modric ile fotoğraf çektiren Emre Mor'a sahip çıkan A Milli Takım'ın kaptanı, şöyle devam etti:

"Ülkemde hakaret ve dalga geçmenin eleştiri kıvamında algılanması ve genç arkadaşlarımın acımasızca eleştirilmesi beni ister istemez üzüyor. Onlar genç oyuncular ve hakkıyla bu ülkenin formasını taşımaya çalışıyorlar. Elinden gelenin en iyisini yapmaya uğraşıyorlar. 15 maç kazandıktan sonra, Avrupa Şampiyonası'nda bir maç kaybettik diye onlara bunu yapmanın haksızlık olduğunu düşünüyorum. O yüzden bu beni üzüyor. Sıkıntımın ve moralsizliğimin sebebi bu."


- "Barcelona'da devam etmek istiyorum"


Basın toplantısında genellikle İspanyol gazetecilerin sorularına muhatap olan Arda Turan, İspanya'daki geleceğiyle ilgili, "Barcelona'da çok mutluyum ve devam etmek istiyorum ama şu anda sadece Avrupa Şampiyonası'nı düşünüyorum. Barcelona benim hayalim ve hayalimi yaşıyorum." dedi.

A Milli Takım'da Barcelona'dakinden farklı görev ve sorumlulukları bulunduğunu vurgulayan ay-yıldızlı oyuncu, "Milli takımda farklı bir bölgede oynuyorum. Barcelona'da daha çok orta sahada görev alıyorum. Milli takımda ise hücuma yönelik oynuyorum. Burada aldığım sorumluluklar daha değişik. Milli takımda ofansif anlamda etkili olmalıyım. Barcelona'da ise daha farklı görevlerim var. Defansif olarak da çok fazla çalışmalıyım. Milli takımdaki görevlerim mevki açısından zaman zaman değişikliğe uğruyor ama ben farklı bölgelerde oynayabilen bir oyuncuyum. Benim için problem yok." şeklinde görüş belirtti.

Bir İspanyol gazetecinin, "Avrupa Şampiyonası'nda Atletico Madrid'de yaptıklarını yeniden ispat etme şansın var." şeklindeki yorumu üzerine Arda, "Benim bir şeyi ispatlamaya ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum. Sadece çıkıp ülkem için elimden geleni yapmaya çalışacağım. Bu kadar zamanda sizlere bir şey ispatlayamadıysam, bundan sonra da ispatlamam zor olur. Onun için sadece kendi işime bakacağım." açıklamasında bulundu.

Arda Turan, Fenerbahçe'den ayrılan milli oyuncu Gökhan Gönül'ün adının Barcelona ile geçtiğinin hatırlatılarak, Gökhan'ın Barcelona'da oynayabilecek kalitede olup olmadığının sorulmasına karşılık, "Gökhan Gönül çok kaliteli ve yetenekli oyuncu. Her takımda oynayabilecek yeteneğe sahip ama burada başkalarının transferi hakkında konuşmak durumunda değilim." ifadelerini kullandı.

İspanya ve Almanya'nın turnuvanın favorisi olduğunu belirten Arda Turan, "Futbol mantalitesi olarak İspanya'yı beğeniyorum. İspanya ve Almanya'nın favori olduğunu düşünüyorum ama futbolun ne getireceği bilinmez. Tabii ki Fransa'nın ev sahibi avantajı var." diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar