Suriye'de evler okullara çevrildi

Dera kentinde eğitim, "mekteplere" dönüştürülen evlerde veriliyor

Suriye'de evler okullara çevrildi
24 Eylül 2016 Cumartesi 13:13

Suriye'nin güneyindeki Dera kentinde eğitim, Beşşar Esed güçlerinin bombardımanlarında zarar gören okullara alternatif olarak "mekteplere" çevrilen evlerde veriliyor.

Yeni eğitim-öğretim yılının da başlamasıyla birlikte aileler ve eğitimciler mekan sorununa çözüm bulmak amacıyla kadim eğitim kurumlarından mekteplere yöneldi.

Dera'da faaliyet gösteren "Auranitis" adlı sivil toplum kuruluşuna bağlı Ecyal İlköğretim Okulu'nda görev yapan öğretmen Emel el-Hamadi AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esed güçlerinin okulları hedef almasının, Es-Sed Yolu Mahallesi'ndeki öğretmenleri, evlerde eğitim vermeye yönelttiğini söyledi. Hamadi, ev mekteplerinin Dera'nın merkezi ile kırsalında yaygınlık kazandığını ifade etti.
Savaşın devam etmesi nedeniyle ailelerin çocuklarını okula göndermekten kaçındığını belirten Hamadi, muhaliflere bağlı eğitim kuruluşlarının evleri mektebe çevirme ve gerekli eğitim malzemelerini temin etmede büyük sıkıntı yaşadığını dile getirdi.

Dera'da muhaliflerin destek verdiği eğitim idaresinin ise farklı kademelerden 2 bin 500 öğrenciye eğitim vermek amacıyla kısmi anlamda zarar gören bazı okullarda onarım çalışması yürüttüğü belirtildi.

Dera'da muhaliflerin kontrolündeki mahallelerde bulunan 15 okuldan 7'si tamamen, 3'ü de kısmen yıkılmış durumda. Bu okullardan bir kısmı da sıcak çatışma alanlarında yer alıyor. Kent merkezi ile kırsalındaki öğrencilerin yaklaşık 2 yıldır eğitim alamadığı, ülkenin güneyindeki bazı eğitim kurumlarının Dera'yı da içine alacak şekilde faaliyet alanlarını genişletmeye çalıştığı ifade ediliyor.
 


Etiketler; #Dera

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×