Türk-İş Çanakkale'de, Hak-İş Sakarya'da, DİSK İstanbul'da

Sendikalar bu yıl 1 Mayıs için farklı şehirleri seçti. Türk-İş Çanakkale'de kutlamalar yaparken, Hak-İş ise Çanakkale'yi seçti

Türk-İş Çanakkale'de, Hak-İş Sakarya'da, DİSK İstanbul'da
01 Mayıs 2016 Pazar 12:20

1 Mayıs kutlamaları yurdun birçok şehrinde devam ediyor. Türk-İş ve Hak-İş bu yılki kutlamalarda farklı bir strateji izledi. Türk-İş kutlamalar için Çanakkale'yi seçti. Hak-İş ise Sakarya'da kutlamalar düzenledi. DİSK ve KESK ise bu yıl izin verilmeyen Taksim Meydanı yerine Bakırköy'de kutlama yapmayı tercih etti. 

Türk-İş Konfederasyonunca Çanakkale'de düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliğine katılan gruplar, kutlamanın yapılacağı alanda toplandı.

Türk-İş Konfederasyonuna bağlı sendikaların çeşitli illerden gelen üyeleri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla sabahın erken saatlerinde otobüslerle Çanakkale'ye ulaştı.

Çanakkale'deki katılımcılarla Salı Pazarı mevkisinde bir araya gelen gruplar, kortej oluşturarak etkinliğin gerçekleştirileceği Kordon Boyu'na doğru yürüyüşe geçti.

Ellerinde Türk bayrakları ile sendikalarının flamaları bulunan ve sloganlar atan gruplar, geniş güvenlik önlemleri altında yürüyüşü tamamladı.

Güvenlik güçlerince kontrol noktalarında aramadan geçirildikten sonra alana giren katılımcılar, etkinliğin başlama saatini beklemeye başladı.

HAK-İŞ SAKARYA'DA

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Gıda İş Genel Başkanı Mehmet Şahin, "Uzun yıllardır mücadeleyle bir noktaya getirdiğimiz, taşeron işçi kardeşlerimizin haklarının elinden alınmasına 'hayır' diyoruz. Kazanılmış haklardan taviz vermeyeceğiz." dedi. 

Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde, Kent Meydanı'ndaki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarında konuşan Şahin, 1 Mayıs'ta alanda olduklarını söyledi. 

Mehmet Şahin, Hak-İş olarak Taksim dayatmalarına "hayır" dediklerini, daha sonra Karabük, Kayseri ve Konya'da emekçilerle beraber olduklarını belirterek, "Anadolu, Hak-İş'i bağrına bastı. Bu 1 Mayıs'ta da Türkiye'nin sanayi ve tarım şehri Sakarya'dayız. Kutlu olsun." diye konuştu. 
Hak-İş'in bir "dava ve misyon" adı olduğunu vurgulayan Şahin, Hak-İş'in, bin 400 yıl öncesinde buyrulan "İşçinin hakkını alın teri kurumadan veriniz" emrini yerine getirmeyi kendine görev bellediğini ve dünya mazlumlarının yanında olduğunu kaydetti.

Mehmet Şahin, 1 Mayıs'ın dayanışma olduğuna dikkati çekerek, "Ülkemizin tüm demokratik güçlerini, başta emekçi kardeşlerimizle, iş kazalarında yitirdiğimiz canlarla, şehit ve gazi aileleriyle, terör nedeniyle memleketlerini terk etmek zorunda kalan vatandaşlarımızla, savaş nedeniyle yurtlarından çıkarılmış ve ülkemize göç etmek durumunda olan mülteci kardeşlerimizle ve yeryüzünün tüm mağdurlarıyla dayanışmaya çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

"TERÖRE HAYIR, KARDEŞLİĞE EVET"

1 Mayıs'ın mücadele olduğunu, taşeron işçilere kadro, geçici ve mevsimlik işçilerin sorunları, teröre 'hayır', kardeşliğe 'evet' demek ve yeni anayasa için mücadeleye devam dediklerini anlatan Şahin, şöyle devam etti:

"Uzun yıllardır mücadeleyle bir noktaya getirdiğimiz, taşeron işçi kardeşlerimizin haklarının elinden alınmasına 'hayır' diyoruz. Kazanılmış haklardan taviz vermeyeceğiz. Mevsimlik işçilerin mezarda emekliliğine, özel istihdam büroları aracılığıyla getirilen güvencesiz, örgütsüz, yani ucuz iş gücü bulma gayretlerine 'hayır' diyoruz. Daima barış, tam demokrasi diyoruz. Farklılığımız zenginliktir diyoruz, terör mağduru Kürt kardeşlerimize kucak açıyoruz. Teröre 'hayır', kardeşliğe 'evet' diyoruz."

Mevcut anayasanın artık Türkiye'yi taşımadığını, ayak bağı olduğunu dile getiren Mehmet Şahin, "Sivil ve özgür bir anayasa talep ediyoruz. Yetki karmaşası son bulsun istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Şahin, Hak-İş olarak Sakarya'dan, emek, barış, özgürlük ve demokrasi için, yeniden Büyük Türkiye için haykırdıklarını, "örgütlü, sendikalı ve Hak-İş'li ol" dediklerini kaydetti.

DİSK VE KESK BAKIRKÖY'DE

İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün kutlanacağı Bakırköy Pazar Alanı'nda son hazırlıklar yapılırken, DİSK ve KESK'in de aralarında bulunduğu bazı sendikalar ile STK'ların temsilci ve üyelerinin bulunduğu gruplar toplanmaya başladı.

Kutlamalarının yapılacağı meydana toplanma noktalarından İncirli'deki metrobüs durağında sabah saatlerinden itibaren yoğunluk yaşanıyor. Kutlamalara katılmak isteyen sendikaların üyeleri ve vatandaşlar, ilk önce buradaki üst geçitte, ardından miting alanına giden sokak girişlerinde, son olarak miting alanı girişinde güvenlik aramasından geçiyor. Miting alanına giden sokak ve caddeler, demir bariyerlerle kapatıldı.Bakırköy Adliyesi önündeki halk pazarı alanında yapılacak kutlamalar için fonunda büyük bir ekran bulunan ve üzerinde "1 Mayıs" yazan dev platform kuruldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×