Ortadoğu'nun en büyük tatbikatı tamamlandı

Ortadoğu'da şu ana kadar yapılan en büyük tatbikat olma özelliğini taşıyan 'Kuzeyin Gök Gürültüsü' isimli tatbikat bugün tamamlandı. Tatbikata, Mısır, Suudi Arabistan ve Katar dail 20'den fazla ülke katıldı. Türkiye iddia edildiği gibi tatbikatta yer almadı.

Ortadoğu'nun en büyük tatbikatı tamamlandı
10 Mart 2016 Perşembe 19:17

Suudi Arabistan'ın Ra'du'ş Şimal (Kuzeyin Gök Gürültüsü) ismiyle düzenlediği askeri tatbikat, Kral Selman bin Abdülaziz Al Suud ve diğer ülke yetkililerinin katılımıyla sona erdi.  Ortadoğu'nun en büyük tatbikatı olarak tanımlanan tatbikata 20 ülkeden 150 bin asker katıldı.

İKİ HAFTA SÜRDÜ

Suudi Arabistan'ın liderliğinde 27 Şubat'ta başlayan tatbikat için kapanış töreni düzenlendi.

Ülkenin kuzeyindeki Hafer el-Batın'da gerçekleşen törene, Kral Selman'ın yanı sıra Kuveyt Emiri Sabah el Ahmed el Cabir es Sabah, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi, Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir, Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh, Moritanya Devlet Başkanı Muhammed Veled Abdül Aziz, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Çad Devlet Başkanı İdris Debi Itno, Komorlar Birliği Devlet Başkanı Ikililou Dhoinine, Senegal Devlet Başkanı Macky Sall ve çok sayıda askeri yetkili katıldı.

 "İRAN'A YÖNELİK DEĞİL"

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ahmed el Asiri, Kuzeyin Gök Gürültüsü tatbikatının amacına dair daha önce yaptığı açıklamada, söz konusu tatbikatın İran'a yönelik olmadığını söylemişti.

El Asiri, katılımcı ülkeler arasındaki uzlaşıyı ve savaşa hazırlık kapasitesini üst seviyeye çıkarmayı hedeflediğini belirtmişti 

Tatbikatta, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Ürdün, Bahreyn, Senegal, Sudan, Kuveyt,Malezya, Fas, Pakistan, Çad, Tunus, Komorlar Birliği, Cibuti, Umman, Katar, Maldivler, Mısır, Moritanya ve Mauritius'a ait birlikler yer aldı. 

TÜRKİYE YOKTU

Türkiye ise tatbikata katılmadı sadece gözlemci olarak iki subay gönderdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×