İsrail İran'a tazminat ödeyecek

İsrail, devrimden önce İranla yaptığı petrol ortaklığından kalan ödemeleri faiziyle ödemeye mahkum edildi

İsrail İran'a tazminat ödeyecek
11 Ağustos 2016 Perşembe 16:15

İsviçre Federal Yüksek Mahkemesi, İsrail ve İran'ın 1979 devriminden önce kurduğu ortak petrol ihracat şirketinden İran'ın hakkına düşen miktarın faiziyle ödenmesine karar verdi.

Lozan'da bulunan İsviçre Federal Yüksek Mahkemesi, 1979'da İsrail-İran arasında başlayan bir petrol davasında bağımsız yargı mercii olarak nihai kararını verdi. Mahkeme İsrail'in İran'a 1.1 milyar doları ve söz konusu paranın faizini vermesi yönünde kararını aldı. İsrail'in ödemeyi yapıp yapmayacağı bilinmezken, İsrail'in söz konusu paraya ek olarak 461 bin dolar mahkeme masrafı vermesi gerekiyor.

BATI YANLISI ŞAH İSRAİL'LE ORTAKLIK KURMUŞTU

İran'da 1968'de Şah Rıza Pehlevi zamanında Kızıldeniz üzerinden Avrupa'ya İran petrolünün taşınması için İsrail'le ortaklaşa Eylat-Aşkalon Petrol Boru Hattı Anonim Şirketi (EAPC) kurulmuştu. Ancak 1979'daki İran İslam Devrimi'nin ardından şirketin İranlı ve İsrailli ortakları bir gecede düşman olunca şirket ortaklığı bozulmuştu. Şirket, İsrail'e bağlı olarak bölgenin en karlı enerji şirketlerinden birine dönüştü. İran ise o zamandan bu yana İsrail'in elinde kalan şirkete ait hisselerinin ve kar payının teslim edilmesini istiyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×