Orhan Pamuk'a Edebiyat Ödülü

Makedonya Uluslarası 2013 Tabernakul Edebiyat Ödülü Nobel Ödüllü Türk Yazarı Orhan Pamuk’a verildi.

Orhan Pamuk'a Edebiyat Ödülü
26 Aralık 2013 Perşembe 16:15

MAKEDONYA’nın başkenti Üsküp’te Tabernakul Yayınevi’nin düzenlediği ödül töreninde Makedonya Uluslarası 2013 Tabernakul Edebiyat Ödülü Nobel Ödüllü Türk Yazarı Orhan Pamuk’a verildi. Tabernakul Edebiyat Ödülü'nün 2’nci sahibi de Rus yazar Viktor Erofeyev oldu.

Tabernakul Yayınevi’nin ikinci kez düzenlediği ödülün kime verileceği Lyubivoye Rışumovik, Milan Kundera, Tsvetan Vrajiviriski,Venko Andonovski, Goran Stefanovski ve Ferid Muhiç’ten oluşan komisyon tarafından oy birliğiyle onaylandı. Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski’nin himayesi altında düzenlenen ödül töreninde Makedon diline tercüme edilen kitaplara büyük ilgi gösterildi.

Orhan Pamuk’un 'Sessiz Ev' ve 'Saf ve Düşünceli Romancı', Viktor Erofeyev’in de 'Akimudi' ve 'Rus Güzeli' romanları Tabernakul Yayınevi tarafından Makedon diline çevrilerek yayınlandı.

Ödül töreninde ilk önce Orhan Pamuk ve Viktor Erofeyev’e yayınevini anımsatan bronz heykel, altın ve para ödülü verildi. Orhan Pamuk’un hayatı ve eserleri hakkında Prof. Dr. Ferid Muhiç konuştu. 

Ödül törenine katılan yazar Orhan Pamuk, dünyanın her yerinde kitaplarına büyük ilgi olduğunu belirterek, "Ödül gecelerindeki güzellik; tek başına odada iğneyle kuyu kazar gibi yazarken dünyada yalnız olmadığınızı, insan kalbinin dünyanın her yerinde birbirine benzer olduğunu görmek" dedi. Pamuk, tarih yükünün, ahlaki buyrukların, güncel siyasetin, zorlukların, tehlikelerin, idelojilerin, utopyaların hayatta önemli olduğunu, fakat bunların ikinci planda olması gerektiğini ifade etti.

Orhan Pamuk, Edebiyatın vereceği asıl büyük ödülün insan kalbinin dünyanın her yerinde aynı olduğunu ve insan ruhunun zenginliğini keşfetmek olduğunu belirterek, bu zenginlikle kendimizi bir kardeş gibi hissetmek, dünyaya ait olmanın zevklerini kesinlikle hissetmek olduğunu söyledi.

Orhan Pamuk, DHA'ya yaptığı açıklamada, Makedonya kültürünün tanık bir kültür olduğunu,Türkiye’de orta okulu bitiren herkesin Makedonya deyince Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını, Osmanlıı geçmişini hatırladığını söyledi. Törende okurlara seslendiğini, burada kitap baskılarının yapıldığını, kitapların sevilmesinden ve yeni baskıların yapılmasından mutlu olduğunu ifade etti.

Tören sonunda Orhan Pamuk’a soru sormak isteyen Saşo İvanovski – Politiko ismindeki gazeteciye moderatör tarafından söz verilmedi. Bu gazeteci tepki göstererek yüksek sesle salonda bulunan Makedonya başbakanı Nikola Gruevski’i kastederek Orhan Pamuk’a yönelik "Bir diktatörden ödül aldığınızın farkında mısınız? Diktatör bir iktidardan. İktidarı eleştiren 50 gazeteci işsiz kaldı, bir gazeteci de hapistedir. Sayın Pamuk, bu bir diktatörlük hükümetidir. Sizin isminizi kullanarak demokrasinin var olduğunu göstermek istiyorlar, bu demokrasi değildir” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×