Kemal Karpat ve Mithat Sancar'a ödül

Nobel ödülü sahibi Prof. Sancar, "Son 2-3 yüzyıldır Türk dünyası bilimin gelişmesinde önemli rol oynayamadı. Hem Türk dünyasının hem de tüm insanlığın, ilerleme için eğitim, bilim ve matematiğe odaklanma sorumluluğu var" dedi

Kemal Karpat ve Mithat Sancar'a ödül
28 Mart 2016 Pazartesi 22:07

Uluslararası Türk Akademisi, Prof. Dr. Aziz Sancar ve Prof. Dr. Kemal Karpat'a bilime yaptıkları katkı dolayısıyla ödül verdi.

Uluslararası Türk Akademisince, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan BM temsilciliklerinin desteğiyle BM Ekonomik ve Sosyal Konsey salonunda "Gündem 2030: İpek Yolunda Sinerjiler Sempozyumu" düzenlendi.

Toplantıda bilim dünyasına yaptıkları katkı dolayısıyla Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar ve Prof. Dr. Kemal Karpat'a ödül verildi.

Ödülün ardından konuşan Prof. Dr. Sancar, sadece Türkiye'den değil tüm Türk dünyasından bilim alanında Nobel ödülü alan ilk kişi olmaktan onur duyduğunu söyledi.

Türk dünyasının tarih boyunca bilime çok önemli katkılar yaptığını vurgulayan Sancar, "Son 2-3 yüzyıldır Türk dünyası bilimin gelişmesinde önemli rol oynayamadı. Hem Türk dünyasının hem de tüm insanlığın, ilerleme için eğitim, bilim ve matematiğe odaklanma sorumluluğu var" dedi.

Sancar, aldığı ödül nedeniyle onur duyduğunu belirterek, Türk dünyasında bilimin özendirilmesi için elinden geleni yapacağını ifade etti.

Prof. Dr. Kemal Karpat da törende yaptığı konuşmada, Türk ve İslam dünyasından bilim insanlarının, bugün Batı dünyasının ulaştığı bilim seviyesine büyük katkılar verdiğini kaydederek, Türk ve İslam dünyasının, gelişmesinde büyük katkı sunduğu bilim ve teknolojiyi sahiplenmesi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkan Yardımcısı Serdar Gündoğan da konuşmasında, İpek Yolu'nun tarihi öneminden söz ederek, bu yolun sadece bir ticaret güzergahı olmadığını aynı zamanda Batı ile Doğu arasında köprü görevi de gördüğünü söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×