Ankara sahaf fuarı ilgi bekliyor

Kitapseverlerin ve eski eserlere meraklı olanların yolunun düştüğü sahaflar, 10. Ankara Kitap Fuarı'nda standlarını açtı; ancak fuara ilgi düşük düzeyde kaldı

Ankara sahaf fuarı ilgi bekliyor
09 Mart 2016 Çarşamba 18:01

Kitapseverlerin ve eski eserlere meraklı olanların yolunun düştüğü sahaflar, 10. Ankara Kitap Fuarı'nda okuyucularla buluştu. Ankara'dan 7, İstanbul'dan 33 olmak üzere toplam 40 sahafın katıldığı fuarda, kitaplara ilginin az olduğu ifade edildi.

Fuara 3 tır kitapla katılarak, basımı olmayan eserleri, eski film afişlerini ve birinci el kitapları sergileyen İstanbullu sahaflar, yaptıkları masrafa karşılık bekledikleri ilgiyi göremediklerini söylediler.

Üsküdar'da 25 yıldır sahaflık yapan ve Kırkambar Sahaf'ı sahibi olan Bayram Koç, sahaflara ve genel olarak okumaya olan ilginin her geçen gün azaldığını söyledi.

"İnsanlar ikinci el kitabı çöpe atılmış eşya olarak görüyor, para vermek istemiyor" diyen Koç, eski Türkçe ve Osmanlıca kitaplar getirdiğini fakat alıcı bulamadığını dile getirdi.

Sahaflarda basımı olmayan eserlerden ziyade, çok satan kitapların daha çok alıcı bulduğunu ifade eden Koç, "Gençler artık yeni yazarların çok satılan kitaplarını tercih ediyor" dedi.

"İNSANLARIN KİTABA İLGİSİ AZALIYOR"

Müteferrika Sahaf'ın sahibi Lütfü Seymen ise birçok kitap fuarına katıldığını ve insanların kitaplara olan ilgisinin gün geçtikçe azaldığını gözlemlediğini söyledi.

Çok eski ve artık basımı hiç olmayan eserlerin yüksek fiyattan satılmasının normal olduğunu ifade eden Seymen, "Sahaf kitaplarının pahalı olduğu algısı yanlış, okuyucular 10-15 liraya çok kıymetli birçok kitabı alabilir" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×