Piyanist Uğurlu, Ahmet Yesevi Üniversitesinde konser verecek

- Sanatçı, 2016 UNESCO Hoca Ahmet Yesevi Yılı etkinlikleri kapsamında üniversitenin Türkistan yerleşkesinde vereceği konserde, büyük Türk mutasavvıfı için yazdığı eserleri seslendirecek

Piyanist Uğurlu, Ahmet Yesevi Üniversitesinde konser verecek
21 Eylül 2016 Çarşamba 15:46

ANKARA (AA) - Piyanist Tuluyhan Uğurlu, 2016 UNESCO Hoca Ahmet Yesevi Yılı etkinlikleri kapsamında, Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan yerleşkesinde yarın konser verecek.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, sanatçı, Türkiye'nin Astana Büyükelçiliği ve Yunus Emre Enstitüsü Astana Kültür Merkezinin iş birliği ile düzenlenen konserlerde, büyük Türk mutasavvıfı için yazdığı eserleri seslendirecek.

Piyanist Uğurlu, konserlerin kendisini heyecanlandırdığını ifade ederek, "Yazdığınız bir eseri, ait olduğu topraklarda seslendirmek bir besteci olarak bana sonsuz bir mutluluk veriyor. Kazakistan, Türkistan hele Yesevi'nin yaşadığı yerler, benim için çok anlamlı, mutlaka görülmesi, yaşanması gereken yerler." ifadesini kullandı.

Hoca Ahmet Yesevi felsefesinin kendisi için önemli olduğunu belirten Uğurlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Aydınlanma denilen şey önce bizde, sonra Batı'da olmuştur. Yani dünya, sanıldığı gibi Rönesans ile aydınlanmadı. Dünya Asya'dan Anadolu'ya, oradan Balkanlara kadar yükselen ışıkla aydınlandı. Ahmet Yesevi, Türklere en basit ve doğru biçimi ile İslam'ı anlatırken, Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin ana fikirlerini oluşturdu. Sonraki bilim ve din adamlarına önder oldu. Selçuklu ve Osmanlının sadeliği, bilgeliği, enerjisi ve başarısının altında her biri dini bilgilerinin yanında bilimde, kültürde de bilgi sahibi olan o büyük mutasavvıflardır."

Hoca Ahmet Yesevi'nin, kadın erkek eşitliğini savunan, herkesin geçimini kendi emeği ile sağlamasının doğruluğunu anlatan biri olduğunu aktaran Uğurlu, "Bizim Batı etkisiyle öğrendiğimiz değerleri bilerek unutup, kendi değerlerimizi yeniden öğrenmemiz gerekiyor. İşimiz uzun ama yapacağız, Hoca Ahmet Yesevi de bunun mihenk taşlarından biri." ifadesini kullandı.

Uğurlu, konserlerde 850 yıl önce, bugün Kazakistan toprakları içinde bulunan Türkistan'da yaşayan Hoca Ahmet Yesevi'yi müzikle eş zamanlı yürüyen görsel sunumla anlatacak.

Türkçe ve Kazakça sunumda, "Düşünmek ve çalışmak ibadettir" diyen Ahmet Yesevi'nin Selçuklu ve Osmanlı kültürüne, devlet ve inanç sistemine olan etkilerine de yer verilecek.

Türkistan şehrinde yarın akşam Ahmet Yesevi Üniversitesinde gerçekleştirilecek konsere sevenlerini davet eden Piyanist Uğurlu, Ahmet Yesevi için yazdığı eserleri adını taşıyan üniversitesinin öğrencileri için seslendirmekten mutlu olacağını kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×