Ömer Halisdemir filminin galası yapıldı

15 Temmuz'un kahraman şehitlerinden Ömer Halisdemir için yapılan filmin galası bu gece yapıldı

26 Ağustos 2016 Cuma 01:08

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda darbeci generali vurduktan sonra şehit edilen Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir için hazırlanan "30 Kuş" isimli kısa filmin galası yapıldı.

Dursun Ali Erzincanlı'nın, şehit Halisdemir'e sıkılan 30 kurşuna ithafen yazdığı "30 Kuş" şiirinden ismini alan filmin galası, yoğun bir katılımla Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi'nde yapıldı.

Dursun Ali Erzincanlı, "30 Kuş" şiirinin en sade ve en saf haliyle bir evladın babasına seslenişi olduğunu söyledi.

Darbe girişiminin olduğu gece halk tarafından bir destan yazıldığını belirten Erzincanlı, "Bize yazılan destanı, adeta okuması düştü ve kaleme döktük. Bir müzikal alt yapı ile uygulanmalı diye düşündüm. Taner Demiralp de kendi iç sesiyle müziği yaptı. Bunun üzerine de görsel olarak taçlandırmak istedik." ifadelerini kullandı.

Erzincanlı, şiirin ve filmin bir ekip çalışması halinde ortaya çıktığını aktararak, şöyle konuştu:
"Bize yüklenen görevi yerine getirme mutluluğu içerisindeyiz. Yani yarından itibaren, yine normal hayatıma dönmüş olacağım ben ama tarihe bir not düşülmesi gerekiyordu, bu konuda biz istihdam edildik adeta. Zannediyorum, şehitlerimizin manen komutanı olsa gerek ki bütün milletimiz Ömer Halisdemir'e gözyaşı döktü. Buradan bile yola çıksak o gecenin kahramanı, kahramanların komutanıydı. Ne kadar kendi babasına seslenmiş olsa da bütün şehitler adına bütün milletimize seslendi. Biz, kalbimize düşen yanma ile bunu çıkardık. Kim bilir başka kalplere neler düşecek de neler çıkacak. İnşallah yakışanı yapmışızdır."

Filmin yapımcılığını üstlenen Nazif Tunç da "30 Kuş" şiirini çok samimi bulduğunu ve dinlediğinde çok etkilendiğini dile getirdi.

Şiire bir kısa film çekme fikrinin de Dursun Ali Erzincanlı'dan geldiğini anlatan Tunç, "Şiir daha fazla yayılsın, daha kalıcı olsun, dünya duydukça şehitlerimizin fedakarlıklarına yakışan bir iş olsun istedik. Bunun üzerine tamamen gönüllü sayılabilecek bir ekiple bu filmi çekmeye karar verdik. Yani çok imkanımız yoktu. Tek sermayemiz duygumuzdu. Ona rağmen dünyanın farklı yerlerinden bu işe gönüllü olan insanları haber aldık ve geldiler." ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×