Rusya'daki Türk iş adamları çözüm bekliyor

Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Karaaslan, “İşlerin eskisi gibi olması zor ancak en azından Rusya’daki Türk iş adamlarının üzerindeki psikolojik baskı kalkar. Son dönemde Türkiye tarafından olumlu adımlar geldi ve bunun devamı gerekiyor” dedi

Rusya'daki Türk iş adamları çözüm bekliyor
06 Nisan 2016 Çarşamba 12:02

Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan, Türkiye ve Rusya arasında siyasi adımların kısa zamanda atılmasını arzu ettiklerini belirterek, “İşlerin eskisi gibi olması zor ancak en azından Rusya’daki Türk iş adamlarının üzerindeki psikolojik baskı kalkar.” dedi.

Başkent Moskova’da Türk iş adamlarıyla bir araya gelen Karaaslan, Türkiye ve Rusya arasındaki siyasi kriz ve bu ülkedeki Türk girişimcilerin sorunlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Mart ayında Türkiye’yi ziyaret ederek Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’a Rusya’daki Türk iş adamlarının sorunlarını aktardıklarını dile getiren Karaaslan, “Son dönemde Türkiye tarafından olumlu adımlar geldi ve bunun devamının gerekliliğini anlattık.” dedi.

Karaaslan, Rusya’da son 3-4 yıldır ekonomik krizden ötürü zaten kötü olan şartların Türkiye-Rusya kriziyle birlikte daha da olumsuz hale geldiğine işaret ederek, bu ülkedeki Türk iş adamları arasından Türkiye’ye ciddi geri dönüşler olduğunu, bu nedenle önümüzdeki sürecin de çok zorlu geçeceğini belirtti.

Türk iş adamlarının Rusya’da yaklaşık 100 bin kişiye istihdam sağladığını ve hep üreten şirketler olduğunu vurgulayan Karaaslan, şöyle konuştu:

“Rusya gibi bir ülkenin telafisi ancak Rusya ile mümkün olabilir. İki ülkenin bir an önce birbirine dönmesi lazım, çünkü Türkiye ve Rusya birbirini tamamlayan ülkelerdir. Siyasi adımların bir an önce atılmasını arzu ediyoruz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×