TSK'dan 149 general, bin 99 subay ihraç edildi - TAM LİSTE

TSK'dan 149 general, bin 99 subay ve 436 astsubay olmak üzere bin 684 asker ihraç edildi

TSK'dan 149 general, bin 99 subay ihraç edildi - TAM LİSTE
27 Temmuz 2016 Çarşamba 21:17

Yarın yapılması planlanan Yüksek Askeri Şura öncesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nden büyük bir temizlik harekatı yapıldı. Buna göre çok sayıda üst rütbeli asker ordudan atıldı. İhraç edilenlerin toplam sayısı bin 684. 

'Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK)' Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. 

Kararnameye göre milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen FETÖ'ye aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olan Kara Kuvvetleri Komutanlığında 87 general, 726 subay, 256 astsubay; Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 32 amiral, 59 subay, 63 astsubay; Hava Kuvvetleri Komutanlığında 30 general, 314 subay, 117 astsubay olmak üzere toplam bin 684 asker, TSK'dan çıkarıldı. 

TSK'dan çıkarılan askeri personel arasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk, Orgeneral Adem Huduti, Korgeneral Metin İyidil, Korgeneral Yıldırım Güvenç, Korgeneral İlhan Talu, Korgeneral Salim Ulusoy, Tümgeneral Mehmet Dişli, Tümgeneral Kubilay Selçuk, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesinden Tümamiral Bekir Sıtkı Cebeci ile Pilot Kurmay Yarbay Hakan Karakuş da yer alıyor. 

BİR DAHA KAMUDA İŞE GİREMEYECEKLER

Kararnamede, "TSK'dan çıkarılan asker kişilerin, mahkumiyet kararı aranmaksızın askeri rütbe ve memuriyetleri alınır ve bu kişiler yeniden TSK'ya kabul edilmezler. Bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemez, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemezler, bunların uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, denetim kurulu tasfiye kurulu üyeliği vesair görevleri de sona ermiş sayılır." hükmüne yer verildi.

Kararname ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı, İçişleri Bakanlığına bağlandı. 

Yeni KHK ile birlikte çok sayıda medya kuruluşu da kapatıldı. Bunlar arasında 16 televizyon ve üç haber ajansı da bulunuyor. Ayrıca, 23 radyo, 45 gazete ve15 dergi de kapatıldı. 

DİKKAT ÇEKEN İSİMLER

İhraç edilenler arasında Akın Öztürk'ün yanısıra damadı Hakan Karakuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan ekibin başında yer alan astsubay Kuzu da yer alıyor. 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 9 korgeneral de ihraç edilenler arasında. 


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×