TBB Başkanı Feyzioğlu'na bir destek de Van Barosu'ndan

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'na bir destek de Van Barosu'ndan geldi. Baroya kayıtlı avukatlarla birlikte açıklama yapan Van Barosu Başkanı Avukat Murat Timur, "TBB Başkanı depremzedelerin talebini dile getirirken, hükümetin...

TBB Başkanı Feyzioğlu'na bir destek de Van Barosu'ndan
13 Mayıs 2014 Salı 18:18

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'na bir destek de Van Barosu'ndan geldi. Baroya kayıtlı avukatlarla birlikte açıklama yapan Van Barosu Başkanı Avukat Murat Timur, "TBB Başkanı depremzedelerin talebini dile getirirken, hükümetin deprem politikalarına dair hiçbir açıklama ve eleştiri yapmamıştır." dedi.

Van Barosu, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Feyzioğlu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında geçen konuşmayı değerlendirmek için basın açıklaması yaptı. Adliye binası önünde Van Barosu’na kayıtlı 25 avukatla birlikte açıklama yapan Başkan Avukat Timur, Feyzioğlu’na destek verdiklerini söyledi. Timur, "Başbakan'ın gösterdiği tutum, kullanmış olduğu kavramlar demokrasinin en temel değeri olan düşünce ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğu gibi, aynı zamanda hakaret içermesi nedeniyle yargının temel ayağından biri olan savunmayı derinden üzmüştür." ifadelerini kullandı.

Başbakanı düşünce ve ifade özgürlüğüne karşı demokratik tavra davet eden Timur, Birlik Başkanı Feyzioğlu'nun nezaket içinde Van depremine ilişkin yaptığı açıklamanın, bugüne kadar kentteki birçok sivil toplum örgütü ve kanaat önderi tarafından da dile getirildiğini ve tespitlerin birçok kesim tarafından doğrulandığını ifade etti.

"Avukatlık Kanunu'nun 76'ncı maddesi, baroları hukukun üstünlüğüyle insan haklarını savunmak ve korumakla görevlendirilmiştir.” diyen Timur açıklamasına şöyle devam etti: "Bu bağlamda barınma hakkı gibi temel bir hakla ilgili depremzedelerin taleplerini dile getirmek yasa gereğidir. TBB Başkanı depremzedelerin talebini dile getirirken, hükümetin deprem politikalarına dair hiçbir açıklama ve eleştiri yapmamıştır. Buna rağmen Başbakan 84 bin üyesi bulunan bir meslek örgütünün başkanına hakarette bulunarak konuşmasına müdahale etmiştir. Başbakanın bu tavrı oldukça otoriter olduğu gibi demokrasinin temel değerlerine aykırıdır." CİHAN

TBB Başkanı Feyzioğlu'na bir destek de Van Barosu'ndan


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×