“Öğrenciler namaz kılmakta zorlanıyor, üniversitelerde kampüse cami yapılsın”

Türkiye Cami ve Kur’an Kursu Federasyonu Genel Başkanı Recep Kıyak, üniversite öğrencilerinin dini ibadetlerini rahat bir ortamda yerine getirmeleri için bütün üniversitelerin kampüsüne birer cami yapılmasını gerektiğini söyledi. Kıyak,...

“Öğrenciler namaz kılmakta zorlanıyor, üniversitelerde kampüse cami yapılsın”
23 Haziran 2014 Pazartesi 15:53

Türkiye Cami ve Kur’an Kursu Federasyonu Genel Başkanı Recep Kıyak, üniversite öğrencilerinin dini ibadetlerini rahat bir ortamda yerine getirmeleri için bütün üniversitelerin kampüsüne birer cami yapılmasını gerektiğini söyledi.

Kıyak, yaptığı açıklamada, bu gün bazı üniversitelerin nüfusunun bir ilçenin nüfusundan fazla olduğunu belirterek, öğrencilerin öncelikle namaz kılacak yer konusunda sıkıntı yaşadıklarını vurguladı. Zaman zaman bu sıkıntılarını kendilerine de ilettiklerini ifade eden Kıyak, “Üniversite öğrencileri kampüslerde namaz kılacak yer bulamıyor. Çoğu kampüste mescit bile yok. Öğrenciler namazlarını kılmakta zorlanıyor. Bu konuda üniversite rektörlerinin daha duyarlı olmaları gerekiyor. “ dedi.

YÖK'E TEKLİFTE BULUNACAĞIZ

Kendilerinin YÖK’e bir teklifte bulunacaklarını, her üniversite kampüsüne birer cami yapılması konusunda işbirliği yapabileceklerini vurgulayan Kıyak, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Biz bu konuda yardıma hazırız. Hemen kampüslerin cami derneklerini oluşturabiliriz. Tek amacımız öğrencilerimizin rahatlıkla ibaretlerini yerine getirebilmesi. Öyle kıyı da köşede, karton üzerinde öğrencilerimizin namaz kılması bizi üzüyor. Bu durum üniversitelere yakışmıyor. Bu gün kampüslerin çoğu şehir dışında ve camilere uzak. Bu sebeple hem Cuma namazı ve hem de diğer vakit namazlar için kampüslere birer adet camii inşa edilmeli. Bu konuda YÖK’e teklifte bulunacağız”

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×