Erdoğan raporu görür görmez harekete geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulan rapora göre, hayatı boyunca en az bir kez şiddete maruz kalan kadın oranı yüzde 36.

Erdoğan raporu görür görmez harekete geçti
14 Mart 2015 Cumartesi 06:49

Yüzde 44'ü de yaşadıklarını kimseye anlatamıyor Kentte şiddet oranı yüzde 35... Kadınların dörtte bir tanesi de şiddet sonucunda yaralanıyor. Erdoğan, ürkütücü veriler üstüne Beştepe'de hususi bir ünite kurulmasına karar verdi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kadına karşı şiddeti hususi gündemine almasının ve Beştepe'de hususi ünite kurma kararının altında yatan rapora, ulaşıldı. Mersin'de Özgecan Arslan'ın hunharca katledilmesinden sonra Türkiye'nin gündeminde ilk sırada yer saha kadına şiddet ile alakalı fazla fazla hususi inceleme yapıldı.

Ortaya çıkan rakamlar, Türkiye'nin bu alandaki sima kızartan tablosunu ortaya koyarken, inceleme Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu. 2008 verileri ile karşılaştırmalı şekilde kadına şiddetin bütün detaylarını ortaya çıkaran rapor, tahsil edilen önlemlerin hali 2008'e kıyasla iyileştirdiğini fakat tablonun hâlâ fazla fazla vahim olduğunu ortaya koydu. 

2008'E GÖRE YÜZDE 4 AZALDI 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın hazırladığı ve Beştepe'deki Bakanlar Kurulu'nda Erdoğan'a sunulan rapora göre, bir yılda hanımların yüzde 11'i cinsel ve/veya fiziksel saldırıya uğradı. Kadınların yüzde 38'i yaşamı boyunca en az bir kere cinsel ve ya fiziksel şiddete maruz kalırken, bu oranın 2008'de yüzde 42 bulunduğu kaydedildi.

Ancak yüzde 38'lik nispet da AB ortalamasının hâlâ fazla fazla üstünde. Kadına şiddette Kuzeydoğu ve Orta Anadolu yerleri ise zirvede çıktı.

İşte raporda öne çıkan rakamlar: 
 
* Hayatı boyunca benzeri veya eski benzeri yönünden en az bir kez şiddete maruz bırakılan hanımların oranı yüzde 36. 
* Duygusal şiddet yaşayan hanımların oranı yüzde 44. 
* Fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kalan yüzde 38. 
* Kentte şiddet oranı yüzde 35, kırsalda yüzde 37.5. 
* Yaşadığı şiddet sonrası yaralanan hanımların oranı yüzde 25. 
* En az bir kez şiddete maruz kalma eğitimi olmayanlarda yüzde 43, lisans ve üstü eğitimi olanlarda yüzde 21. 
* Şiddeti kimseye anlatmayanların oranı yüzde 44. 
* Şiddet sonucunda kurumlara başvuranlar yüzde 11. 

RAPORU GÖRDÜ, KARAR VERDİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu raporu gördükten sonra, kadına şiddetle mücadelede Beştepe'yi merkez yapma kararı aldı. Edinilen bilgilere göre, kurulacak merkez, kadına yönelik şiddeti önlemek için üniversite ve sivil cemiyet kuruluşları ile beraberinde çalışacak.

Politikaları inceleyecek, eksiklikleri belirleyecek, tedbir ve hukuki düzenlemeler meselesinde tavsiyelerde bulunacak. Ayrıca kurulacak kriz merkezi, gelen şikayetleri alacak, çıkan haberlerle müşterek yaşanan bütün şiddet olaylarına anında müdahale edecek. 

HAMİLEYE ŞİDDET YÜZDE 8

Rapora yansıyan rakamlarda en dikkat çeken detay, hamilelik devrinde kadınlara yönelik şiddet oranı. Gebelikte şiddet gören hanımların oranı yüzde 8 olurken, 15 yaşından evvela cinsel istismara uğrayanların oranı da yüzde 9. Birlikte bulunduğu veya ayrıldığı beyler dışında bir baydan şiddet görme oranı ise yüzde 14.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×