Emniyet kemeri aparatı takanlara ceza uygulanacak

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, emniyet kemeri uyarısını kapatmak için kemer yuvasına aparat takan sürücülerle bu aparatları satanlara ceza uygulanacağını söyledi.

Emniyet kemeri aparatı takanlara ceza uygulanacak
28 Ocak 2014 Salı 16:13

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, emniyet kemeri uyarısını kapatmak için kemer yuvasına aparat takan sürücülerle bu aparatları satanlara ceza uygulanacağını söyledi.

Vali Düzgün, yaptığı açıklamada, ilde meydana gelen trafik kazalarında sürücülerin araç içerisindeki emniyet kemeri hatırlatma sistemini yanıltmak için emniyet kemeri kilit ünitesine aparat taktıklarının görüldüğünü ve bunun önemli bir trafik sorunu haline geldiğini kaydetti. Vali Düzgün, söz konusu aparatların takılması ve satışının yapılmasının yol kullanıcıları üzerinde emniyet kemeri kullanma alışkanlığını olumsuz yönde etkilediğini ifade etti. Düzgün, ilde kamu düzeni ve güvenliğinin kurulması amacıyla emniyet kemeri hatırlatma sistemini devre dışı bırakmak için aparat satan iş yeri sahiplerine ve kullanan kişilere idari yaptırım uygulanmasına dair karar aldıklarını belirtti. Vali Düzgün, şu bilgileri verdi:

“Emniyet kemeri kullanımının can güvenliği açısından ne kadar önem taşıdığı bilinmektedir. Trafik kazalarında her yıl binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmekte, on binlercesi de yaralanmakta veya sakat kalmaktadır. Kazalardaki ölüm ve yaralanma olaylarının azaltılması için alınacak etkili tedbirlerden biri de emniyet kemeridir. Hayati öneme sahip emniyet kemeri kullanımı ile ilgili olarak günümüzde sahte emniyet kemeri aparatları kullanılmakta ve vatandaşlarımız bu aparatı kolayca temin edebilmektedir. Bu durumun önüne geçilebilmesi amacıyla Kayseri Valiliği olarak bir yönerge hazırladık. Alınan karar gereği, emniyet kemeri hatırlatma sistemini devre dışı bırakan aparatın satışı, bulundurulması ve kullanılması yasaklanmıştır. Karara uymayanlar hakkında da 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/c maddesi gereği, aynı kanunun 66’ncı maddesine göre 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32’nci maddesinin 1’inci fıkrasında belirtilen idari para cezası uygulanacaktır.”

Vali Düzgün, bu tür kararların idari yaptırım açısından önemli olduğunu, ancak en önemli konunun vatandaşların bu konudaki şahsi duyarlılıkları olduğuna işaret ederek, “Kendimizin ve sevdiklerimizin can güvenliği için emniyet kemeri takalım, takmayanları uyaralım. Emniyet kemeri ile hayata bağlanalım.” dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×