CHP milletvekili Alaplı girişini TBMM gündemine taşıdı

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde, ilçe merkezinden geçen Ereğli-Alaplı-Akçakoca-Düzce bölünmüş karayolundan Alaplı ilçe merkezine giriş yolu açılmaması Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı. CHP Zonguldak Milletvekili...

CHP milletvekili Alaplı girişini TBMM gündemine taşıdı
03 Temmuz 2014 Perşembe 14:43

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde, ilçe merkezinden geçen Ereğli-Alaplı-Akçakoca-Düzce bölünmüş karayolundan Alaplı ilçe merkezine giriş yolu açılmaması Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı.

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, bölünmüş karayolundan Alaplı ilçe merkezine giriş yolunun kapatılmasını ve yeniden açılmamasının sebeplerini verdiği soru önergesiyle Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’a sordu. Milletvekili Ali İhsan Köktürk, iki sayfalık soru önergesinde, Alaplı giriş yolunun kapalı olmasının ekonomik, sosyal ve psikolojik sıkıntılarını sıraladıktan sonra, “Daha da önemlisi, girişi olmayan ilçe var mıdır?” diye sordu.

Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Alaplı ilçe merkezine giriş yolunun kapalı olmasının mal ve can kaybı riski bulunan olaylarda, itfaiye ve ambulans hizmetlerinin gecikmesine sebep olduğunu, ayrıca ilçenin ekonomik, sosyal ve psikolojik olarak da bu durumdan olumsuz etkilendiğine işaret ederek, “Bu sorun ivedilikle çözümlenecek midir, yoksa Alaplı halkı kendi çözümünü, kendisi mi bulmalıdır? “ diye sordu. Bakan Lütfi Elvan’ın, Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk’e nasıl cevap vereceğini Alaplı halkı da büyük bir merakla bekliyor.

Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk’ün Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesi şu şekilde:

"Alaplı; Zonguldak’ın Düzce sınırına bitişik ilçesidir. Deniz kenarında, turizm ve sanayide büyüme potansiyeli olan, ancak bu potansiyeli yeteri kadar kullandırılmayan bir ilçe konumundadır.

Öyle ki; Alaplı İlçe merkezinden geçen, Alaplı Belediye sınırlarına dahil olan Kdz. Ereğli – Alaplı – Akçakoca – Düzce bölünmüş karayolundan Alaplı merkezine giriş yolu birkaç yıl önce kapanmıştır.

Oysa ki; Alaplı Belediyemizin kayıtlarından da tespit edilebileceği gibi, yeni köprü ile birlikte yapılan Kdz. Ereğli – Akçakoca bölünmüş karayolu ulaşıma açıldığında, ilçemiz merkezine giriş yolu mevcut olup, trafikte de herhangi bir sorun yaşanmıyordu.

Ancak; yeni uygulama trafikte kazaları artırdığı gibi, sağlık alanında, itfaiye hizmetlerinin ulaşması anlamında ve ekonomik sonuçları itibariyle pek çok sorunu beraberinde getirmektedir:

A) Özellikle Acil Servis Ambulansının meydana gelen olaylara müdahalesinde yolun durumu nedeniyle büyük bir zaman kaybı yaşanmaktadır. 112 Acil Hizmet Binasından çıkış yapan bir ambulans, ilçe merkezindeki bir olaya müdahale edebilmek için bölünmüş karayoluna girmek ve köprünün diğer tarafına geçip kavşağı dolaşarak gelmek zorunda kalmakta, bu da müdahaleyi oldukça geciktirmektedir. Müdahalenin gecikmesinden ötürü pek çok can kaybı yaşanmıştır. Yaşanması gelecekte de muhtemeldir.

B) Aynı durum yangına acilen müdahale etmesi gereken itfaiye hizmetleri açısından dasöz konusu olmakta, kentin girişinin olmaması, kente girmek için uzun yol katedilmesi can ve mal kayıpları riskini artırmaktadır.

C) Ekonomi kolarak da ilçe ciddi anlamda zarar görmektedir. Kentin girişinin olmaması turizm amaçlı konaklamaları zorlaştırmakta, hatta olanaksızlaştırmakta, ilçeyi gezip görmek ve tanımak isteyen misafirler üzerinde caydırıcı etki yapmaktadır. Keza aynı etki kentin alışveriş yaşamına da son derece olumsuz yansımaktadır. Zaten zor durumda olan Alaplı esnafı kentin girişinin kapatılmasından sonra ciddi bir darbe yemiştir.

D) Tüm bunların yanı sıra, bölünmüş karayolundan ilçemiz merkezine giriş yolu olmaması, ilçemi halkının ve yerel yöneticilerimizin psikolojisini de olumsuz etkilemektedir. Ana karayolundan girişi olmayan bir ilçenin veya bir yerleşim biriminin olmayacağını düşünen ilçemiz halkı; bu konuda mağdur edildiğini,ciddiye alınmadığını, kaderine terk edildiğini sahip çıkılmadığını düşünmektedir…

Bütün bu nedenlerden ötürü

Duble yolun proje çalışması aşamasından başlamak üzere sorunlar yazılı ve sözlü olarak defalarca ilgililere iletilmesine rağmen olumlu bir sonuç alınamamıştır.

İlçeye girişi alabildiğince uzatan ve zorlaştıran bu düzenleme, o günden bugüne kadar ilçemiz esnafının ve halkının ısrarlı şikâyetlerine neden olmakta, ısrarlı bir şekilde yetkililerin bu soruna çözüm bulması istenmektedir.

Son bir ay içinde Alaplı Belediyemize, değişik siyasi parti temsilcileri, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları dilekçe ile başvurarak sorunun çözümlenmesi için girişimde bulunulmasını talep etmişlerdir.

Nitekim bu talepler Alaplı Belediyemiz aracılığıyla TBMM Başkanlığına da iletilmiştir…

Alaplı halkımızın, esnafımızın,kamu kurumlarımız ve sivil toplum örgütlerimizin ortak talebi, ilçemiz merkezine giriş yolunun bir an önce açılmasıdır.

Buna göre;

1. Dünyanın herhangi bir yerinde bölünmüş karayolundan ilçe merkezine giriş yolu bulunmayan yerleşim yeri var mıdır? Daha açık tanımıyla “Girişi olmayan ilçe” var mıdır?

2. Yanlış yol uygulamalarıyla bir kenti ekonomik - psikolojik olarak ve diğer acil hizmetler açısından çökertmeye ilgili kamu kurumlarının herhangi bir hakkı var mıdır?

3. Alaplı Belediyemizin, siyasi partilerimizin, kamu kurumlarımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın dilekçe ile defalarca başvurularına karşın bu sorun şimdiye kadar niçin çözümlenememiştir?

4. 112 Acil Servis ambulansının, itfaiyenin acil olaylara müdahalesinin olabildiğince geciktiği gerçekliği karşısında ve bu nedenlerle can kayıplarının yaşanması halinde, bunun hesabını kim verecektir?

5. Bugüne kadar pek çok kaza ve ölümün vuku bulduğu göz önünde tutulduğunda; giriş yolunun açılması için; daha ne gibi büyük felaketlerin yaşanması beklenmektedir?

6. Bu sorun ivedilikle çözümlenecek midir? Yoksa Alaplı halkı kendi çözümünü kendisi mi bulmalıdır?"

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×