Bakan Hayati Yazıcı’dan kul hakkı açıklaması

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye’nin hiç görmediği ve tahmin etmediği bir durumla karşı karşıya olduğunu dile getirerek, “Hedeflere yönelik yöntemleri pervasızca hak, hukuk gözetmeden, kul hakkını dikkate almadan icra ediliyor olması ibret.

Bakan Hayati Yazıcı’dan kul hakkı açıklaması
28 Şubat 2014 Cuma 15:23

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye’nin hiç görmediği ve tahmin etmediği bir durumla karşı karşıya olduğunu dile getirerek, “Hedeflere yönelik yöntemleri pervasızca hak, hukuk gözetmeden, kul hakkını dikkate almadan icra ediliyor olması ibretle izliyoruz. Elbette bunlara hukuk düzeninde hesabı vardır, hesabı sorulur. İnanıyoruz ki Allah’tan bunun hesabını soracaktır.” dedi.

Bakan Hayati Yazıcı, Kayseri programı kapsamında Kayseri Valiliği'ni ziyaret etti. Burada Vali Orhan Düzgün tarafından karşılanan bakan açıklamada bulundu. Yazıcı, bir gazetecinin siyasi gelişmeler, seçimler öncesinde ticari hayatın nasıl etkilendiği yönünde sorusuna ilginç bir cevap verdi. Kul hakkı, insan hakları ihlali yönünde eylem girişimleri olduğunu ifade eden Bakan Yazıcı, Türkiye’de son günlerde yaşanan gelişmelerle ilgili net ilginç bir değerlendirmede bulundu.

Bakan Yazıcı, “Kayseri denince akla ilk gelen ekonomi ve ticaret. Kayserili denince de ekonomi ve ticareti en iyi yapan insan akla geliyor. Biz de uzun zamandır ertelediğimiz programa katılmak için şehre geldik. Erciyes’teki yatırımları inceleme fırsatımız olacak.” diye ifade etti.

Bir basın mensubunun sorusu üzerine açıklamasına devam eden Bakan Yazıcı, şunları söyledi: “Türkiye, hak etmediği bir süreci yaşıyor. Türkiye, hiç görmediği ve tahmin etmediği durumlarla karşılaşıyor. Onların bedeli de Türkiye’ye. Her kim, sebep ne olursa olsun, kim icra ediyorsa bunun failleri; yaptıklarını, hedeflerinin kime yaradığını, kimin heybesine katkı sağladığını çok iyi hesap etmesi gerekiyor. Bizim milletimiz feraset sahibidir. Basiretlidir. Olup bitenleri sezgin duyguları ile değerlendirir. Sonuçta ülkemizin çıkarları doğrultusunda tavrını demokratik yöntemle belli eder. Bu bakımdan önümüzde önemli bir seçim var. Milletimiz olup bitenleri tartacak, ölçerek, biçerek hem Türkiye’yi hem gelecek nesilleri düşünerek, Türkiye’nin büyük devlet olgusundan hareket ederek, bulunduğu coğrafyadaki etkin pozisyonu güç katma ölçeğinde takdir edecektir. Detaylara girmeyim. Detaylara ilişkin kuralların ihlal edildiği, kişisel hakların çiğnendiği, hele hele bu yapılanları tasnif ettiğimizde sözü geçen kişilerin kul hakkı konusunda daha hassas olması gerekirken, bu beklenti herkesten hakim iken, kul hakkı gözetmeden, bugünkü demokratik ilkelere göre insan hakları dediğimiz Allah’ın kutsal kitabında, kul hakkı diye tanımladığı, “Kul hakkı ile gelmeyin. Kul hakkı hariç her şeyi affederim. Ama kul hakkını affetmem” şeklinde tanımladığı alanları da ihlal edici boyutla çerçeveyi içeren eylem biçimleri, hedeflere yönelik pervasızca yöntemleri hak hukuk gözetmeden kul hakkını dikkate almadan icra ediliyor olması ibretle izliyoruz. Elbette bunlara hukuk düzeninde hesabı vardır, hesabı sorulur. İnanıyoruz ki Allah bunun hesabını soracaktır.”
CİHAN

Bakan Hayati Yazıcı’dan kul hakkı açıklaması


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×