Selam Tevhid'e kumpas ile MİT davası birleştirildi

Selam Tevhid'e kumpas davasıyla Adana'daki MİT TIR'larına baskın davaları birleştirildi

Selam Tevhid'e kumpas ile MİT davası birleştirildi
17 Mayıs 2016 Salı 18:05

Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurularak aranmasına ilişkin Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ve emekli Albay Burhanettin Cihangiroğlu'nun, "darbeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istenen yeni iddianamenin, firari Fethullah Gülen ve Emre Uslu ile eski emniyet müdürleri Yurt Atayün ve Ömer Köse'nin de aralarında bulunduğu 81 sanığın yargılandığı "Selam Tevhid soruşturmasında kumpas" davasıyla birleştirilmesine hükmedildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından, Adana ve Hatay'da MİT tırlarının yasa dışı yollarla durdurulmasına ilişkin, tutuklu Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ve emekli Albay Burhanettin Cihangiroğlu hakkında hazırlanan iddianame, 81 sanıklı "Selam Tevhid soruşturmasında kumpas" davasıyla birleştirilmesi talebiyle gönderildiği İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından değerlendirildi.

Mahkeme heyeti, şüpheliler Celepoğlu ve Cihangiroğlu'nun, "darbeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan müebbet, diğer suçlardan ise 30 yıldan 42 yıl altışar aya kadar hapis cezasına çarptırılması istenen iddianameyi kabul etti.

Heyet iddianamenin, firari Fetullah Gülen ve Emre Uslu ile eski emniyet müdürleri Yurt Atayün ve Ömer Köse'nin de aralarında bulunduğu, 22'si tutuklu 81 sanığın yargılandığı "Selam Tevhid soruşturmasında kumpas" davasıyla, sanık ve fiil bakımından bağlantı bulunması nedeniyle birleştirilmesine de hükmetti, sanıklar Celep ve Cihangiroğlu'nun tutukluluk hallerinin devamını kararlaştırdı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edecek ve kapalı yapılmasına karar verilen davada böylece 24'ü tutuklu 83 sanık yargılanacak. Bu davanın 5 Mayıs'ta yapılan kapalı duruşmasında alınan ara karar gereğince, duruşma 6 Haziran'a ertelenmişti.

"Selam Tevhid" soruşturmasında hakkında ayrı dava açılan gazeteci Gültekin Avcı ile ilgili dava dosyası da ana davayla birleştirilmişti.

SÜREÇ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan tarafından hazırlanan 10 bin 529 sayfalık iddianamede, aralarında firari sanıklar Gülen, Uslu ile eski emniyet müdürleri Atayün, Köse ve muvazzaf subayların da bulunduğu 122 sanık yer alıyordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, bazı bakanlar, MİT Müsteşarı, üst düzey siyasi parti temsilcileri, gazeteciler ve kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu 968 kişinin müşteki olarak yer aldığı iddianamede, sanıkların ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep ediliyordu.

Davanın görüldüğü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 3. duruşmada, CMK 182. maddesindeki "Genel ahlakın veya kamu güvenliğinin kesin olarak gerekli kıldığı hallerde, duruşmanın bir kısmının veya tamamının kapalı yapılmasına mahkemece karar verilebilir" hükmü uyarınca, tüm duruşmaların kapalı yapılmasına karar vermişti.

Davanın 18 Mart'taki duruşmasında ise aralarında Fetullah Gülen, Emre Uslu ile tutuklu yargılanan 23 muvazzaf askerin de bulunduğu 44 sanık hakkındaki dosya ayrılmıştı ve Adana ile Hatay'da MİT'e ait tırlarının durdurulması olayına ilişkin Yargıtay 16. Ceza Dairesindeki dava dosyasıyla birleştirilmesine hükmedilmişti. Firari sanıklar Gülen ve Uslu hakkındaki dosyanın, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin suçları kapsadığı gerekçesiyle Yargıtay'a gönderildiği, diğer suçlar yönünden yargılamanın ise İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ettiği kaydedilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×