Karadeniz'de istavrit bereketi

- 1 Eylül'de "Vira Bismillah" diyerek çıktıkları Karadeniz'de ilk gece umduklarını bulamayan Karadenizli balıkçılar, ikinci gecede çok miktarda istavrit avladı - Ordu Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Aydemir: - "Balıkçılarımızın yüzünü istavrit güldürdü"

Karadeniz'de istavrit bereketi
02 Eylül 2016 Cuma 12:39

ORDU (AA) - Balıkçılar, 1 Eylül'de "Vira Bismillah" diyerek çıktıkları Karadeniz'de ilk gece umduklarını bulamadı ancak ikinci gece çok miktarda avlanan istavrit yüzleri güldürdü.

Ordu'da 1 Eylül gecesi hava muhalefeti nedeniyle limanlara boş dönen balıkçılar, havanın düzelmesiyle yeniden denize açıldı.

Gülyalı, Kumbaşı, Kışlaönü, Kacalı, Mersinköyü, Medreseönü, Yalıköy, Bolaman, Fatsa ve Ünye'deki barınaklarından gırgır tekneleriyle hareket eden balıkçılar, denize ağlarını bıraktı.

Ağlarını denizden toplayan balıkçılar avladıkları bol miktarda istavritle limanlara döndü.

Ordu Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Balıkçılarımızın yüzünü istavrit güldürdü." dedi.

Bölgedeki yüzlerce balıkçının ilk gece umduklarını bulamadığını anlatan Aydemir, "Havanın yeniden düzelmesinin ardından, Karadeniz'e açılan balıkçılarımız kasa kasa istavritle döndü. Çok sayıda istavrit avlayan balıkçılarımız halinden memnun." diye konuştu.

Henüz beklenen palamut avının ise gerçekleşmediğini kaydeden Aydemir, "Önümüzdeki günlerde palamut avının da artmasını bekliyoruz. Bir hafta içerisinde balıkçılarımız palamutta da beklediği avı yapacak. Tahminlerimiz o yönde." ifadesini kullandı.

- Tezgahlar şenlendi

Öte yandan, balıkçıların avladıkları çok sayıda istavritte kentteki tezgahları da şenlendirdi. Kilogramı 8 liradan satışa sunulan istavrite, vatandaşlarda yoğun ilgi gösterdi.

Altınordu ilçesinde 10 yıldır balıkçılık yapan İsa Kara, dün tezgahlarının boş kaldığını, ancak bugün itibarıyla tezgahlarının şenlendiğini bildirdi.

Tezgahında çok miktarda istavrit olduğunu ifade eden Kara, "Şu anda istavritin kilogramı 8 lira. Ancak ilerleyen günlerde bu fiyat daha da düşecek. Bu sezon istavrit ve palamudun bol olması bekleniyor." dedi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×