ECB'nin "Finansal İstikrar Değerlendirme" raporu

-ECB raporundan: -"Avro Bölgesi'nin finansal sistemi direnç gösterdi ve sistemik stres nispeten düşük kaldı. Ancak olası küresel varlık piyasa düzeltmeleriyle ilgili riskler, kısmen siyasi belirsizlik ve beklenen ABD politikası değişiklikleri nedeniyle yoğunlaştı"

ECB'nin
24 Kasım 2016 Perşembe 17:34

FRANKFURT (AA) - Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avro Bölgesi'nin finansal sisteminin direnç gösterdiğini ve sistemik stresin nispeten düşük kaldığını ancak olası küresel varlık piyasa düzeltmeleriyle ilgili risklerin, kısmen siyasi belirsizlik ve beklenen ABD politikası değişiklikleri nedeniyle yoğunlaştığını bildirdi.

ECB, Avro Bölgesi’ne ilişkin "Finansal İstikrar Değerlendirme" raporunu yayımladı.

Rapora ilişkin yapılan açıklamada, son 6 ay içinde tekrarlanan finansal piyasalardaki dalgalanmalar karşısında Avro Bölgesi'nin finansal sisteminin direnç gösterdiği ve sistemik stresin nispeten düşük kaldığı belirtilerek, "Ancak olası küresel varlık piyasa düzeltmeleriyle ilgili riskler, kısmen siyasi belirsizlik ve beklenen ABD politikası değişiklikleri nedeniyle yoğunlaştı." denildi.

Açıklamada, bir öncekiyle karşılaştırıldığında, mevcut değerlendirmenin, gelişmekte olan piyasalardaki mevcut kırılganlıklarla birlikte gelişmiş ekonomilerdeki siyasi olayların tetiklediği daha fazla varlık fiyat değişikliğine işaret ettiği belirtildi.


- "Avro Bölgesi bankaları için kırılganlık devam ediyor"


ABD’nin muhtemel yeni politikalarının etkisine ilişkin de değerlendirmelerin yer aldığı açıklamada, "ABD’nin ekonomi politikalarında meydana gelen değişikliklerden kaynaklanan Avro Bölgesi için finansal istikrar sonuçları şu anda oldukça belirsiz. Avro Bölgesi ekonomisi, ticaret kanalları ve ABD'deki yüksek faiz ve enflasyon beklentilerinden kaynaklanabilecek olası dalgalanmalardan doğrudan etkilenebilir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Avro Bölgesi bankaları için kırılganlığın devam ettiği belirtilerek, "Karlılık beklentileri, hafif bir ekonomik büyüme ortamında Avro Bölgesi genelinde düşük kalmaktadır. Bankacılık sektörünün yapısal zorlukları, yüksek oranda takipteki krediler, yüksek işletme maliyetleri ve aşırı kapasiteden kaynaklanıyor." denildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×