Bosna savaşında kurşuna dizilen kurbanlar anıldı

Bosna savaşında kurşuna dizilen kurbanlar anıldı
17 Temmuz 2016 Pazar 15:50

TRNOVO (AA) - Bosna savaşı sırasında Sırp askerler tarafından Trnovo'da kurşuna dizilen 6 Boşnak, öldürüldükleri yerde dua ve gözyaşlarıyla anıldı.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'nın doğusunda bulunan Trnovo'daki ormanlık alanda Bosna savaşı sırasında öldürülen 6 Boşnak için anma töreni düzenlendi.

Törende, Sırp askerlerin kurşuna dizdiği kurbanların yakınları dua ve gözyaşları içinde olay yerine çiçek bıraktı.

Öldürüldüğünde 16 yaşında olan Azmir Alispahic'in annesi Nura Alispahic, AA muhabirine yaptığı açıklamada, acısının her geçen yıl daha da arttığını belirterek, diğer oğlunun 1995 yılında Tuzla'da, eşinin de Srebrenitsa'da öldürüldüğünü söyledi.

Trnovo'da eşi Smail İbrahimovic'i kaybeden Ramzija İbrahimovic, eşinin nerede öldürüldüğünü gördüğünde kendini kötü hissettiğini dile getirerek, "Nasıl hissedebilirim? Onları öldürdükleri fotoğraflara bakınca gerçekleri görüyorsunuz." dedi.

En gencinin 16, en yaşlısının 36 yaşında olduğu 6 Srebrenitsalı Boşnak, Temmuz 1995'te ''Akrepler'' isimli Sırp birliği tarafından Trnovo'ya getirilerek kurşuna dizilmişti. Bu vahşetin videosu, o dönemde dünya basınına yansımış ve büyük yankı uyandırmıştı.

Daha sonra, Sırp askerlerinin komutanı Slobodan Medic 20 yıl, askerler Pero Petraşeviç 13 yıl, Aleksandar Mediç de 5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×