PPK: İç ve dış piyasalardaki belirsizlikler önemli ölçüde arttı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun (PPK) yaptığı toplantıda son dönemlerde iç ve dış piyasalardaki belirsizliklerin önemli ölçüde arttığına işaret edilerek, bu süreçte Türk Lirası'nın belirgin bir değer kaybı yaşadığı ve.

PPK: İç ve dış piyasalardaki belirsizlikler önemli ölçüde arttı
30 Ocak 2014 Perşembe 15:28

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun (PPK) yaptığı toplantıda son dönemlerde iç ve dış piyasalardaki belirsizliklerin önemli ölçüde arttığına işaret edilerek, bu süreçte Türk Lirası'nın belirgin bir değer kaybı yaşadığı ve risk primi göstergelerinde kayda değer bir artış gözlendiği belirlendi.

Toplantıda gerekli görüldüğü takdirde, likidite politikasında ilave bir sıkılaşmaya gidilerek getiri eğrisinin eğiminin tersine çevrilebileceği de konuşuldu.

PPK'nın 28 Ocak 2014 günü yaptığı toplantının özeti ö6 madde halinde yayınladı. Toplantıda yakın dönem gelişmelerine ilişkin şu noktalara dikkat çekildi:

"1. Son dönemlerde iç ve dış piyasalardaki belirsizlikler önemli ölçüde artmıştır. Bu süreçte Türk lirasında belirgin bir değer kaybı ve risk primi gstergelerinde kayda değer bir artış gözlenmiştir. Özellikle, 21 Ocak tarihli Para Politikası Kurulu (Kurul) toplantısını takip eden günlerde gelişmekte olan ülkelere yönelik belirsizlik algılamasının artması, bazı ülkelerin para birimlerindeki değer kaybının hızlanmasına ve enflasyon görünümlerinin bozulmasına yol açmıştır.

2. Yaşanan bu süreçle birlikte ortaya çıkan döviz kuru hareketleri ülkemizde de enflasyonun uzun süre hedefin belirgin olarak üzerinde seyretme riskini artırmıştır. Türk lirasındaki hızlı değer kaybının yanı sıra yakın dönemdeki vergi ayarlamaları ve gıda fiyatlarındaki olumsuz seyir de enflasyon görünümündeki bozulmayı artıran diğer unsurlar olmuştur.

PARA POLİTİKASI VE RİSKLER

3. Merkez Bankası fiyat istikrarının bozulmasına izin vermeyecektir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon beklentilerindeki ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın engellenmesi için güçlü ve önden yüklemeli bir parasal sıkılaştırmaya gidilmesinin uygun olacağına karar vermiştir.

4. Kurul, bu dönemde yapılacak bir parasal sıkılaştırmanın, döviz kuru belirsizliğini ve ekonomiye dair risk algılamasını azaltmak yoluyla sadece fiyat istikrarını değil, aynı zamanda makroekonomik istikrarı destekleyeceğini ifade etmiştir. Ayrıca, mevcut konjonktürde sermaye girişlerindeki yavaşlama nedeniyle politika öngörülebilirliğinin artırılmasının faydalı olacağı belirtilmiştir.

5. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını sağlamak amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yapmaya ve operasyonel çerçeveyi sadeleştirmeye karar vermiştir. Bu doğrultuda, (i) bir hafta vadeli repo faiz oranı yüzde 4,5’ten yüzde 10’a çıkarılmıştır; (ii) önümüzdeki dönemde Merkez Bankası fonlamasının temel olarak marjinal fonlama oranı yerine bir hafta vadeli repo faiz oranından sağlanması kararlaştırılmıştır.

6. Kurul, alınan bu karar sonrasında oluşan para politikası duruşunun enflasyon beklentilerini kontrol altına almakta yeterli olacağını değerlendirmiştir. Bu duruş altında enflasyonun 2015 yılının ortaları itibarıyla yüzde 5 düzeyine ulaşacağı öngörülmektedir. Ocak ayı enflasyonunun piyasa beklentilerinin üzerinde gelebileceği, ancak sıkı politika duruşunun orta vadeli beklentilerdeki bozulmayı engelleyeceği ifade edilmiştir. Takip eden aylarda ise enflasyonun ana eğiliminin aşağı yönlü bir seyir izleyeceği öngörülmektedir. Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun süreceğini belirtmiştir. Gerekli görüldüğü takdirde, likidite politikasında ilave bir sıkılaşmaya gidilerek getiri eğrisinin eğimi tersine çevrilebilecektir. "
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×