Makine ihracatçıları yurt dışında güven tazeleyecek

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Dalgakıran:"15 Temmuz girişimi sonrasında alınan tedbirlerle hızlı bir normalleşme sürecinin başladığına inanıyoruz. Yurt dışındaki iş ortaklarımızla bir kez daha güven tazeleyeceğimiz bu dönemde, atacağımız her adımın yıl sonu rakamlarımıza olumlu yansımaları olacaktır"

Makine ihracatçıları yurt dışında güven tazeleyecek
25 Temmuz 2016 Pazartesi 15:08

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Adnan Dalgakıran, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından alınan tedbirlerle hızlı bir normalleşme sürecinin başladığına inandıklarını ifade ederek, yurt dışındaki iş ortaklarıyla bir kez daha güven tazeleyecekleri bu dönemde, atacakları her adımın yıl sonu rakamlarına olumlu yansımaları olacağını bildirdi.

Dalgakıran, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye sanayisinin lokomotif sektörleri arasında yer alan makinenin ihracat odaklı büyümesini sürdürdüğünü ve yılın ilk yarısında dış ticaret açığının azalmasına büyük katkı sağladığını kaydetti.

Sektörün ilk yarıda yüzde 4'lük artışla 6,8 milyar dolar ihracata imza attığını ve makine ihracatının Türkiye ortalamasının üzerindeki yükselişinin sürdüğünü ifade eden Dalgakıran, şunları kaydetti:
"Türkiye'nin istikrarına ve ekonomik potansiyeline zarar vermek isteyenlere verebileceğimiz en güzel cevap daha fazla üretmek ve uluslararası rekabette söz sahibi olmaktır. 15 Temmuz girişimi sonrasında alınan tedbirlerle hızlı bir normalleşme sürecinin başladığına inanıyoruz. Yurt dışındaki iş ortaklarımızla bir kez daha güven tazeleyeceğimiz bu dönemde, atacağımız her adımın yıl sonu rakamlarımıza olumlu yansımaları olacaktır."

PAZAR PAYIMIZI DEVAMLI ARTIRDIĞIMIZ ÜLKELERE RUSYA DA EKLENDİ

Adnan Dalgakıran, sektörün ihracat artışında, Makine Tanıtım Grubu'nun hedef pazarlara dönük olarak sürdürdüğü çalışmaların önemli payı bulunduğunu ifade ederek, dünya ticaretindeki daralma ile Rusya pazarındaki sıkıntıları, yılın ilk yarısında dikkatle sürdürdükleri hedef odaklı pazar stratejisiyle aşmaya çalıştıklarını vurguladı.

Yılın ilk yarısında Almanya'ya 1 milyar doların üzerinde makine satışı gerçekleştirdiklerini, dünyanın en güçlü ülkelerinden ABD'nin yılın ilk yarısında Türk makinelerine 500 milyon dolar ödediğini bildiren Dalgakıran, "Pazar payımızı devamlı artırdığımız bu iki ülkeye, son dönemde ikili ilişkilerimizin yeniden düzeldiği Rusya da eklendi. Yılın ikinci yarısında bu ülkeyle geliştireceğimiz ekonomik iş birliğinin makine sektörünün ihracat artışını daha da yukarı taşıyacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×