Devlet desteğiyle 14 ülkeye teknik müşavirlik

- Ekonomi Bakanı Elitaş: - "Devlet desteği sunulan teknik müşavirlik firmaları 14 ülkede 20 ihale kazandı" - "Destek ödemesi tutarı geçen yıl 4,7 milyon lira, bu yıl ocak-nisan döneminde 3,2 milyon lira oldu. Bugüne kadar ödenen toplam tutar 14 milyon liraya yaklaştı" - "Uygulama, projelerin planlama aşamasında yer alan firmalarımıza müteahhitlik işlerini alma, fizibilitesi veya projesi yapılan işlerde kullanılacak malzemelerin de Türkiye’den ihracatının artırılmasına zemin hazırlıyor"

Devlet desteğiyle 14 ülkeye teknik müşavirlik
14 Mayıs 2016 Cumartesi 11:20

ANKARA (AA) - SEVAL OCAK ADIYAMAN - Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, devlet desteği sunulan teknik müşavirlik firmalarının 14 ülkede 20 ihale kazandığını belirterek, "Destek ödemesi tutarı geçen yıl 4,7 milyon lira, bu yıl ocak-nisan döneminde 3,2 milyon lira oldu. Bugüne kadar ödenen toplam tutar 14 milyon liraya yaklaştı." ifadesini kullandı.

Elitaş AA muhabirine, hizmet ihracatına katkı sağlamak amacıyla başlatılacak teknik danışmanlık desteği konusunda açıklamalarda bulundu.

Teknik müşavirlik hizmetleri sektörünün devlet yardımlarıyla desteklenmesinin sektörün yurt dışına açılmasında önemli bir politika aracı olduğuna işaret eden Elitaş, buna yönelik "Teknik Müşavirlik Hizmetlerine Sağlanacak Devlet Yardımları Hakkında Karar" ile teknik müşavirlik şirketlerinin yurt dışı faaliyetlerinin desteklenmesi için yürütülen devlet yardımı programının kapsamının genişletildiğini ve başvuruların daha kolay hale getirildiğini anlattı.

Teknik müşavirlik firmalarının desteklenmesinin, projelerin planlama aşamasında yer alınmasıyla müteahhitlik işlerinin de alınmasına, ayrıca fizibilitesi veya projesi yapılan işlerde kullanılacak malzemelerin Türkiye’den ihracatının artırılmasına zemin hazırladığını ifade eden Elitaş, söz konusu karar kapsamında geçen yıl 4,7 milyon lira, bu yıl ocak-nisan döneminde 3,2 milyon lira destek ödemesi yapıldığını bildirdi. Elitaş, şöyle devam etti:

"Bugüne kadar ödenen toplam tutar 14 milyon liraya yaklaştı. Destekler kapsamında yalnızca ödenen miktar değil, desteklerden faydalanan firma ve STK sayısı da her geçen gün artmaktadır. Bu yıl nisan sonu itibarıyla 59 firma ve 8 STK desteklerden faydalanmıştır. Proje desteğinde bugüne kadar 38 ülkede 190 projeye ilişkin destek başvurusu uygun görülmüştür. Devlet desteği sunulan teknik müşavirlik firmaları, Cezayir, Endonezya, Gürcistan, Irak, Katar, Kırgızistan, Lübnan, Mozambik, Özbekistan, Pakistan, Rusya, Tacikistan, Umman ve Yemen'den oluşan 14 ülkede 20 ihale kazandı."

Elitaş, farklı destek kalemleriyle firmaların yurt dışındaki faaliyetlerine ve dolayısıyla hizmet ihracatına katkı sağlamak amacıyla başlatılan uygulamanın etkinliğini, hem yeni yurt dışı ofisler, hem de uluslararası organizasyonlarda tanıtım faaliyetleriyle kazanılacak ihalelerle gelecek yıllarda daha da net göstereceğini vurguladı.

- Giderlerin yüzde 50'sine 5 yıl destek

Ekonomi Bakanı Elitaş, döviz kazandırıcı hizmet sektörlerinin yurt dışı pazarlara açılması ve bu pazarlarda kalıcı olmasına yönelik faaliyetlerinin de desteklendiğini, bu destekten Türkiye’de yerleşik sağlık kuruluşları, eğitim kurumları, sağlık turizmi, bilişim, film, yönetim danışmanlığı şirketleri ve ilgili destekler bakımından diğer şirketler ve kurumlar ile sivil toplum kuruluşlarının yararlandığını bildirdi. Program kapsamında 2015'te 263 firmaya ait 713 başvurunun sonuçlandırıldığını bildiren Elitaş, destek ödemelerinin söz konusu kuruluşların, faaliyetin ve harcamanın tamamlanması ve mevzuata uygun başvuruda bulunulmasının ardından gerçekleştirileceğini ifade etti.

"Markalaşma" programları çerçevesinde ise sektörel kısıtlama olmaksızın tüm hizmet sektörü kuruluşlarının "bölgesel ve küresel marka" haline gelmesine yönelik yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerine destek sağlandığını anlatan Elitaş, hizmet sektörüne yönelik “uluslararası markalaşma” kriterleri çerçevesinde ayrıntılı bir ön inceleme sürecini tamamlayan kuruluşların program kapsamına alındıktan sonra "Gelişim Yol Haritası" hazırlayacaklarını kaydetti. Elitaş, şöyle konuştu:

"Bahsi geçen işlemlerin tamamlanmasıyla programdan yararlanma aşamasına geçilecek. Bu kapsamda ilgili kuruluşların ürün ve hizmet tescilleriyle yurt dışı marka tescili ve korunması, uluslararası belgelendirme, istihdam, reklam, tanıtım, pazarlama, yurt dışı birim, satış, hizmet, teşhis merkezleri ve franchise harcamaları ile rapor ve danışmanlık giderlerinin yüzde 50'si 5 yıl süreyle destekleniyor. Yapılacak performans değerlendirmesi sonucunda belirli bir düzeyin üzerinde performans gösterdiği belirlenen yararlanıcıların destek süresi ilave 5 yıl uzatılabiliyor."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×