Davutoğlu'dan Hollandalı yatırımcıya çağrı

Hollanda'da konuşan Başbakan Davutoğlu, Türkiye'de bankacılık sisteminin çok iyi durumda olduğunu belirterek ekonominin de istikrarlı bir büyüme kaydettiğini söyledi.

Davutoğlu'dan Hollandalı yatırımcıya çağrı
10 Şubat 2016 Çarşamba 12:02

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hollanda'da düzenlenen yatırım fonunda konuşuyor. Davutoğlu, Türkiye ekonomisinin durumu hakkında açıklamalarda bulunuyor. Türkiye'de bankacılık sisteminin çok iyi durumda olduğunu belirterek ekonominin de istikrarlı bir büyüme kaydettiğini söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu özel uçakla geldiği Hollanda’da Rotterdam The Hague Havalimanı'nda Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan eşliğindeki heyet tarafından karşılandı. Başbakan Davutoğlu’na Lütfi Elvan, Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ile İçişleri Bakanı Efkan Ala da eşlik ediyor.

Davutoğlu ardından Rotterdam’da yatırımcılar forumunda konuştu. Türkiye ve Hollanda arasındaki ekonomik ilişkilere değinen Başbakan, ”Bugün Türkiye’de 2400 Hollanda firması var. Bu nedenle kabineyi kurduktan sonra yabancı yatırımcılarla Davosta bir araya geldim. Geçen hafta da Suudi Arabistan daydım, ülkenin büyük firmalarıyla bir araya geldim. Hepinizi Türkiye’ye daha fazla yatırım yapmaya çağırıyorum” dedi.

”Yatırım için en güvenli ülkelerden biri Türkiye. Hollanda’da da Türk firmaları var, 9 milyar düzeyine ulaşmış vaziyette 13 yıl içinde.” diyen Başbakan, 2011- 2015 yılları arasında Hollanda’dan Türkiye’ye 21 milyar dolar yatırım geldiğini belirtti.

Başbakan Türkiye’de jeopolitik açıdan zor bir coğrafyada olduğunu kaydederek, ”Geçtiğimiz yıl bir çok zorlukla karşılkarşıya kaldık Türkiye için 2015 kolay bir yıl olmadı ama yıl sonunda ekonomik açıdan başarılı olduk” dedi

”Bir yıl içerisinde iki seçim yaptık seçimler beraberinde bir takım zorlukları da beraberinde getiriyor.” diyen Davutoğlu ekonomik açıdan istikrarın yabancı yatırımcılar için bir fırsat olduğunu belirterek, ”Önümüzdeki 4 yıl içerisinde başka bir seçim olmayacak. Jeopolitik zorluklar var.Fakat Türkiye güçlü bir liman. Türkiye’nin büyüme oranı yüzde 4 civarında. Bu Çin da ve Hindistan’dan sonra en yüksek rakam.” dedi.

Başbakan Davutoğlu partisinin halkın desteğini aldığını vurgulayarak, ”Halkın yüzde 49.5’nun desteğini almış bir istikrar var. Türkiye OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke oldu, istikrarlı bir cazibe merkezi haline geldi. Bu yabancı yatırımı çekmeye devam edecektir.”dedi.

”BÜYÜME ORANININ YÜZDE 5 OLMASINI BEKLİYORUZ”

Başbakan Hollandalı iş adamlarını Türkiye’ye yatırım yapmaya davet ederek ”2017-2018 yıllarında büyümenin yüzde 5 civarında olmasını bekliyoruz.” dedi.

”Seçim yılı olan 2015 yılı içerisinde Türkiye 1 milyon yeni istihdam imkanı oluşturuldu.” diyen Davutoğlu, ”Sektörel ve yapısal reformlar, bütün istatistiklere bakıldığında Türk ekonomisinin büyüyen ve istikrarlı bir ekonomi olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin seçimden sonra bir reform dönemine girdiğini ve yapısal reformların devam edeceğini belirten Başbakan, ”1 Kasım seçimlerinin ardından reform programımızı açıkladım, 2 ay içinde vaadlerimizin yüzde 66’sını yerine getirdik. Bu da halkın gözünde hükümete olan güveni üst seviyeye çıkarıyor, bu hükümet bir söz verdiyse bunu tutar gibi. Yatırım ortamının iyileştirilmesi için neler istediğinizi sizlerden duymak istiyorum.” dedi.

”Yapısal reformlar üretimde sıçrama yapmak istiyorsak bizim için çok önemli.” diyen Başbakan yatırımcıların gelecekte daha az bürokrasi ile karşılaşacağını söyledi. Küçük ve ortaboy yüksek teknoloji üreten firmaların desteklenmesi için çalışmaların devam ettiğini belirten Davutoğlu, ”Dünya’daki ilk 10 ekonomi arasında olmak istiyoruz. Türkiye bütün doğrudan sermaye yatırımlarına açıktır.” diyerek İstanbul’un küresel sermaye için bir merkez haline gelmesini istediklerini ifade etti.

Konuşmasının sonunda ulaşım ve alt yapı projelerine değinen Başbakan, İstanbul’un üçüncü Havalimanı için çalışmların devam ettiğini belirterek, ”Bakü Tiflis Kars demiryolunu tamamladığımızda ipek yolunun modern halini oluşturmuş olacağız.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×