Almanya'da enflasyon ekimde hafif yükseldi

Destatis'in verilerine göre Almanya'da TÜFE ile ölçülen enflasyon, bu yılın ekim ayında eylül ayına kıyasla yüzde 0,2 artış kaydetti

Almanya'da enflasyon ekimde hafif yükseldi
11 Kasım 2016 Cuma 16:33

Sonhaberler / Haber Merkezi

Almanya'da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ekim ayında önceki aya göre yüzde 0,2, geçen yılın aynı ayına kıyasla ise yüzde 0,8 arttı.

Almanya Federal İstatistik Ofisinin (Destatis) nihai verilerine göre, TÜFE ile ölçülen enflasyon, bu yılın ekim ayında eylül ayına kıyasla yüzde 0,2 yükseldi. Enflasyon geçen yılın ekim ayına oranla da yüzde 0,8 artış kaydetti. Daha önce açıklanan öncü verileri teyit eden nihai enflasyon verisi, piyasa beklentisi doğrultusunda gerçekleşmiş oldu.

Almanya'da, Avrupa Birliği (AB) uyumlu nihai TÜFE ise ekimde beklentiler doğrultusunda bir önceki aya kıyasla yüzde 0,2 ve önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 0,7 artış gösterdi.

Önceki aylarda olduğu gibi enerji fiyatlarındaki gelişmeler, ekim ayındaki enflasyon ivmesine aşağı yönlü bir etki yaptı. Yıllık bazda ele alındığında enerji fiyatlarındaki düşüş temmuz ayından bu yana sürekli yavaşladı.

Enerji fiyatları hariç tutulduğunda, Almanya'da ekim ayı yıllık enflasyonu yüzde 1,1 seviyesinde belirlendi.

Ülkede, gıda fiyatları ekimde aylık yüzde 0,1 artarken, geçen yılın aynı ayına oranla değişmedi. Alkol ve tütün ürünleri fiyatları aylık bazda yüzde 0,2 azaldı, yıllık bazda yüzde 2,2 artış gösterdi.
Almanya’da motor yakıtları fiyatı ise aylık bazda yüzde 2,4 ve yıllık bazda da yüzde 0,4 arttı.

Öte yandan, analistler Avrupa'nın lokomotif ülkesi Almanya’nın enflasyonundaki yavaş ivmenin, Avro Bölgesinde yüzde 2’ye yakın enflasyon hedefleyen Avrupa Merkez Bankasının (ECB) işlerini zorlaştıracağını düşünüyor.

Etiketler; #TÜFE

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×