Ukrayna'daki FETÖ'cüler için harekete geçildi

Ukrayna'daki FETÖ yapılanmasına yönelik Türkiye'nin Kiev Büyükelçiliği nezdinde girişimlere başlandı

Ukrayna'daki FETÖ'cüler için harekete geçildi
29 Temmuz 2016 Cuma 19:47

Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, FETÖ/PYD yapılanmasına yönelik bilgi ve görüşleri Ukrayna'daki ilgili makamlarla paylaştıklarını belirterek, bu ülkenin gereken değerlendirmeleri gecikmeden yapacağını ümit ettiklerini belirtti.

Tezel, FETÖ’nün darbe girişimi ile ilgili olarak Ukrayna basınını bilgilendirmek üzere Kriz Medya Merkezi’nde bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Toplantı sonrası AA’ya konuşan Tezel, Ukrayna yetkili makamlarının Türkiye’de FETÖ’nün darbe girişimi ve devamındaki gelişmeleri çok yakından takip ettiğini vurguladı.

Ukrayna’nın olayların en başından beri devlet başkanı düzeyinde Türkiye’nin seçilmiş hükümetinin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında durduğunu anımsatan Tezel, “Dostumuz, stratejik ortağımız Ukrayna’nın bize verdiği bu destekten memnunuz” dedi.

FETÖ’nün yapılanmasına ilişkin Ukrayna basınında çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine Tezel, FETÖ'nün bu ülkede de bir yapılanması olduğunu, bununla ilgili bilgileri darbe girişimi öncesinde de ilgili makamlara münasip bir şekilde ilettiklerini belirtti.

Ukrayna'nın belli bir istihbarat, güvenlik alt yapısı ve kapasitesi olduğuna işaret eden Tezel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunu anlayacak değerlendirecek tecrübeleri var. Aynı zamanda Ukrayna Türkiye’nin dostu. Dolayısıyla o konuda atmaları gereken adımları göreceklerdir. Değerlendirme aşamasında olduklarını tahmin ediyoruz. Biz gereken bilgileri ve görüşlerimizi paylaştık, paylaşmaya devam ediyoruz. Bu örgütün Türkiye’de yaptıklarının ne kadar bir ulusal güvenlik meselesi olduğu aşikar. Fakat bu örgüt aynı zamanda birçok ülkede de aktif. Ukrayna dahil diğer ülkeler için de acaba bu ulusal güvenlik sorunu olabilir mi? O açıdan da bakmaları lazım. Dolayısıyla biz o konuda Ukrayna tarafının gerekli değerlendirmeleri ve incelemeleri gecikmeden yapacağını düşünüyoruz, ümit ediyoruz.”

Ukrayna’da bazı medya kuruluşlarının ülkedeki FETÖ yapılanması ile ilgili haberleri çarpıtarak verdiğine dikkati çeken Tezel, “Türkiye’nin Ukrayna’yı bu girişimi desteklemekle suçluyormuş gibi hiçbir temeli olmayan birtakım yanıltıcı haberler de gördük. Bunlara itibar etmiyoruz. Ukrayna bizim dostumuz, stratejik ortağımız. Bunlar maksatlı haberler olabilir. Tabii ki çok temkinli olmamız gereken bir dönemdeyiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin normalleşen Rusya politikasının, darbe girişimi sonrasında başladığı yönünde Ukrayna kamuoyunda yanlış değerlendirmeler olduğunu söyleyen Tezel, Rusya ile ilişkilerin normalleşmeye gitmesinin Türkiye’nin Ukrayna ile ilgili pozisyonunu değiştirmeyeceğini vurguladı.

Türkiye ile Ukrayna ilişkilerinin kendine has bir siyasi, ekonomik, jeopolitik ve kültürel bir mantığı olduğuna dikkati çeken Tezel şunları kaydetti:

"Rusya ile ilişkilerimizden bağımsız olarak o mantık devam ediyor. O çerçevede zaten biz Ukrayna krizinin başından beri toprak bütünlüğünü koruyan bir ülke olarak devam etmesini, bağımsızlığını, egemenliğini koruyan bir ülke olmasını istediğimizi, demokratik süreci güçlü, reformları yapmış ayakta durabilen bir ülke olmasını istediğimizi, Kırım’ın da buna dahil olduğunu hep başından beri söyledik. Bu bizi ilkesel tutumuzdur. Elbette bu değişmeyecektir. Bu tutumumuzu çok önceden bunu belirledik. Hatta Turuncu Devrim'den önce bunu belirledik. O yolda devam ediyoruz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×