Fransa'da Sarkozy'nin yakın ekibine operasyon

Fransa'da, Sarkozy'nin Muammer Kaddafi ile olan ilişkisi nedeniyle hakkında soruşturma açılan polis şeflerinden birinin de aralarında bulunduğu üç yetkili gözaltına alındı

Fransa'da Sarkozy'nin yakın ekibine operasyon
26 Eylül 2016 Pazartesi 22:57

Fransa'da polisin yürüttüğü bir soruşturmada, Fransız İç İstihbarat Birimi (DGSİ) eski Müdürü Bernard Squarcini ve Paris Adli Polis Birimi'nin eski Müdürü Christian Flaesch gözaltına alındı.
Le Monde gazetesinin adli kaynaklara dayanarak verdiği habere göre, eskiCumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye yakınlığıyla bilinen ve hakkında açılan birçok dava sonrası, gizli bilgileri ifşa etmek suçundan 2014'te hüküm giyen Squarcini, Fransız polisi tarafından gözaltına alındı. 

Yine aynı soruşturmada Paris Emniyeti'nin üst birimi Adli Polis'in eski Müdürü Flaesch'in de gözaltına alındığı belirtildi. İki eski emniyet yetkilisinin gözaltına alındığı soruşturmaya dair açıklama yapılmazken, RTL Radyosu'nun haberine göre, aynı soruşturma çerçevesinde Sarkozy'nin kabine müdürü Michel Gaudin de sorgulandı. 

Fransız basını, Sarkozy'ye yakın üç eski yöneticinin sorgulanması ve gözaltına alınmasının, Squarcini'nin nisan ayında ofisine düzenlenen polis baskını sonrası açılan anketin bir sonucu olduğu üzerinde duruyor. 

Hakkında birçok soruşturma açılan eski İstihbarat Müdürü Squarcini'nin adı, Sarkozy'nin 2007 cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanyasını, devrik Libya LideriMuammer Kaddafi'nin finanse ettiği iddiaları sonrası açılan soruşturmada gündeme gelmişti. 
 


Etiketler; #fransa #Sarkozy

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×