Fransa cumhurbaşkanı adayları: Türkiye AB'ye ait değil

Fransa'da Cumhuriyetçilerin iki adayı Sarkozy ve Juppe, Türkiye'nin AB'ye olmadığı konusunda fikir birliğinde olduklarını açıkladılar

Fransa cumhurbaşkanı adayları: Türkiye AB'ye ait değil
18 Kasım 2016 Cuma 09:19

Sonhaberler | Haber Merkezi 

Fransa'da 2017'deki cumhurbaşkanlığı seçiminde merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi'nin adayı olmak için yarışan 7 siyasetçi, 20 Kasım'daki ilk tur öncesi televizyon tartışmasında son kozlarını paylaştı. Anketlerde önde görünen eski Başbakan Alain Juppe, "Çok eskiden de söyledim, Türkiye Avrupa Birliği'ne ait değil" dedi.

Juppe, "Çok eskiden de söyledim, Türkiye Avrupa Birliği'ne (AB) ait değil. Türkiye'de şu an rejimin değişiyor olması Türkiye'nin AB üyeliğini daha da olanaksız kılıyor" ifadelerini kullandı. Birlik'in Türkiye ile müzakereleri sürdürmesi gerektiğini savunan Juppe, "Elbette Türkiye'deki rejim bizim istediğimiz demokratik bir yöne doğru evrilmiyor ama ilişkilerimizi sürdürmemiz gereken büyük ve komşu bir ülke" önerisini dile getirdi. Eski başbakan ve dışişleri bakanı, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında mart ayında imzalanan mülteci anlaşmasına da karşı olduğunu söyledi.  

SARKOZY DE AYNI FİKİRDE

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, cumhurbaşkanı olduğu 2007-2012 arasında Türkiye'ye üyelik yerine 'imtiyazlı ortaklık' verilmesini savunan Sarkozy ise "Artık bunlara bir son vermenin zamanı geldi. Türkiye AB'ye ait değil" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN YERİ ASYA'

Eski Cumhurbaşkanı 7 Ekim'de yaptığı konuşmada, "Türkiye'ye yerinin artık Asya olduğunu söylemenin zamanı belki geldi. Ben AB fikrine bağlı biriyim AB'den çıkmayı hiçbir zaman düşünmedim ancak AB de pek iyi çalışmıyor" demişti.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
ihsan - 2 yıl önce
siz kendi işinize bakın züppeler soranmı var kerizler canınız cehenneme