Alman vekilden Gülen hareketine eleştiri

Alman siyasilerde, Gülen hareketine yönelik söylemler değişmeye başlıyor.

Alman vekilden Gülen hareketine eleştiri
07 Ağustos 2016 Pazar 15:35

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Baden Württemberg Eyalet milletvekili Dr. Bernhard Lasotta ise, Almanya’daki Gülen hareketi hakkında negatif konuştu. “Benim tecrübeme göre, bu kişilerin bizim kurumlarımızda da yaygınlaşma riski var” diyen Lasotta bunun entegrasyon kisvesi altında olabileceğini söyledi. Örgüt ağının muhafazakar İslami aileler, girişimci ve akademik liderler, okuma grupları ve yurtlardan oluştuğunu savunan Lasotta, Gülen hareketinin hedefinin iyi bir örgün eğitimle, devlet, yönetim, siyasi partiler ve kamu mevkilerini ele geçirmek için, akademik kadroları yanlarına çekmek olduğunu dile getirdi. Lasotta, Türkiye’de Gülen hareketiyle mücadelede yapıldığını iddia ettiği hukuksuzlukları da eleştirdi.

CEM ÖZDEMİR: “GÜLEN HAREKETİ, ASLINDA NE OLDUĞUNU AÇIKLAMASI GEREKİR”

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Gülen hareketini Almanya’daki hedefleri konusunda net olmaya çağırdı. Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine konuşan Cem Özdemir, hareketin Almanya’daki kuruluşlarının şeffaf olması gerektiğini söyledi. Özdemir, ”Gülen hareketi, aslında ne olduğunu açıklaması gerekir. İslami-muhafazakar inanç örgütü mü, bir misyoner kariyer ağı mı ya da İslami-politik sonuçta radikal bir hareket mi?” ifadeleri kullandı.

Türkiye'de olduğu gibi Gülen hareketinin Alman toplumuna sızmasından endişeli olmadığını belirten Özdemir, ”Gülen taraftarlarının Alman yasalarına uymaları önemli. Ama ideallerindeki niyetler hakkında daha fazla şeffaflığa ihtiyaç var” dedi.


Etiketler; #almanya #FETÖ

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×