AB çözüm buldu: Libya'ya şişme bot satılmayacak

Mülteci akınlarına karşı çareler arayan Avrupa Birliği'nden gülünç bir karar geldi. Alınan kararda Libya'ya şişme bot ve tekne motoru satışının yasaklanması öngörülüyor.

AB çözüm buldu: Libya'ya şişme bot satılmayacak
18 Temmuz 2017 Salı 08:13

Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Libya'ya "şişme bot ve tekne motoru satışına sınırlama getirilmesi" konusunda anlaştı. Brüksel'de bir araya gelen Avrupa Birliği dışişleri bakanları, "Libya'ya şişme bot ve tekne motoru satışına sınırlama getirilebilmesi" için mutabakata vardı.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre toplantı sonrası yapılan açıklamada, AB üyesi ülkeler, söz konusu bot ve motorların "insan kaçakçılarınca kullanılacağına kanaat getirmek için haklı gerekçelere sahip oldukları" takdirde, Libya'ya ihraç edilmelerini yasaklayabilecekler.

Açıklamada, alınan önlemin AB'den transit geçiş yaparak Libya'ya giden ürünleri de kapsadığı ancak balıkçılar gibi meşru ihtiyaç sahiplerini içermediği belirtildi. Ancak hem balıkçıların bu yasaktan etkilenmemeleri, hem de Libya'nın komşu ülkelerden şişme bot ve tekne motoru sağlamaya devam edebilecek olması, AB tarafından getirilen yaptırımın "başarıya ulaşma şansını" düşürüyor.

Uluslararası Göç Örgütü'ne göre, sene başından bu yana yasal olmayan yöntemlerle Akdeniz'i geçen 100 bini aşkın göçmenin yüzde 84'i bot ya da tekneyle Libya'dan İtalya'ya ulaştı. Bu güzergâhta gerçekleşen ve güvenlik açısından hayati derecede tehlikeli olan geçişler, son haftalarda ise yoğunlaştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
ihsan - 11 ay önce
türk sahil güvenliği sakın botla giden mültecileri yakalama geri çevirme hatta sen adalara onları götür bu ab hainine bu yakışır aptalmısınız