Parası Olmayan da Dava Açabilecek

Yeni Yargı Reformu Stratejisi, adliye koridorlarında adalet arayan vatandaş için devrim niteliğinde yenilikler getiriyor.

Parası Olmayan da Dava Açabilecek
04 Mayıs 2015 Pazartesi 13:54

Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) Konya Başkanı Avukat Mehmet Şamil Şenalp'e göre, vatandaş adalet hizmetlerine daha rahat ulaşacak, yargı hızlanacak, mağdurlar yaşadıklarıyla kalmayacak.
 
SİGORTA GÜVENCESİ
 
'Devlet destekli sigorta güvencesi' sayesinde vatandaş hakkını arayabilecek, avukat da ücretini alabilecek. Artık kimse, 'param yoktu, mahkemeye gidemedim' durumunda olmayacak. Sistemde, yargılama giderleri 'Adli Yardım Kasası'ndan karşılanacak. Yargıya güven artacak.
 
Bilirkişiye belge şartı
 
Mahkemeler, birçok kararını bilirkişilerin tespitleriyle veriyor. Bilirkişilik için akreditasyon, yeterlilik denetlemesi ve şeffaflık gelecek. Kontrolsüz yapı sona erecek.
 
SEBGİS devrede
 
Yaşlı ve hastalara hizmet verecek olan Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEBGİS) sayesinde "uzaktan ifade alma" yöntemi yaygınlaştırılacak.
 
Hukuk kliniği
 
Hukuk fakültesi öğrencileri, vatandaşa hizmet sunacak. Böylece hem vatandaşın işi görülecek hem de öğrenciler tecrübe kazanacak.
 
Keyfiliğe son
 
BİR davanın ne kadar süreceği bilinecek. Belirlenen süreyi aşanlar gerekçesini ortaya koymak zorunda olacak.
 
Kaynak: AKŞAM

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×