İstanbul'da yeni dönem bugün başlıyor, sokaklar onlara emanet

Bir zamanlar İstanbul sokaklarında yankılanan düdük seslerinin sahipleri bekçiler yeniden sahaya iniyor. İstanbul'un mahallelerinde gece nöbet tutacak 386 bekçi, bugün akşam itibariyle ilk görevlerine başlıyor

İstanbul'da yeni dönem bugün başlıyor, sokaklar onlara emanet
14 Ağustos 2017 Pazartesi 01:51

Sonhaberler | Haber Merkezi

İstanbul'da uzun yıllar sonra yeniden sokak bekçileri iş başı yapıyor. Gerekli şartları taşıyan ve eğitimlerini tamamlayan bekçiler bugün akşam itibariyle görev başı yapacak. Bekçiler ilk olarak polis ekipleriyle birlikte devriye gezecek. Daha sonra her bekçi, kendisine bağlı bulunan bölgelerde görevini ifade edecek.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, mahallelerde güvenliğin sağlanması için 8 Şubat'tan itibaren bekçiliğe müracaat eden 8 bin 320 kişiden 700'ünü seçti. Teorik ve uygulamalı eğitimden geçen bekçilere, Özel Hareket polislerinin katıldığı derslerde araç durdurma ve silah kullanma teknikleri öğretildi.

Eğitimini başarılı şekilde tamamlayan 386 bekçi, yarın akşam ilk mesaisine çıkacak. Mahallelerde görev yapacak bekçiler, güneşin batışından doğuşuna kadar devriye görevini yerine getirecek. 8 saat çalışma ve haftada bir gün istirahat esasına göre çalışacak bekçiler, ilk etapta polis eşliğinde göreve çıkacak. Çarşı ve mahalle bekçileri, daha sonra da her mahallede iki kişi olacak şekilde nöbet tutacak.

Eğitimi süren 136 ve diğer işlemleri devam eden 178 kişi olmak üzere 314 bekçi de daha sonra göreve başlayacak.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Gayrettepe'deki biriminde, 386 bekçinin göreve başlaması dolayısıyla düzenlenen ve sadece Anadolu Ajansının izlediği törende, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan bekçilere hitap etti.

"Topluma güven aşılayacağız"

Çalışkan, "Bu sistemle topluma güven aşılayacağız. Yeni bir güç, yeni bir enerji. Bunu topluma kabul ettirip sevdirmek sizin ve bizim elimizde." dedi.

 Mustafa Çalışkan, "Bekçilerden istediğimiz çakı gibi aslan gibi olmalarıdır. Gece Kartalları ismine layık olmalarını istiyoruz. Başlangıç çok önemli. Onların göreve başlamasıyla insanlar, mahallelerinde bir farklılık olduğunu hissedecek." şeklinde konuştu.


Etiketler; #istanbul #bekçi

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
sadık - 12 ay önce
senelerdir gece bekçi düdüklerini özlemiştik