Goji Berry faydaları

Asya kökenli bir bitki olan Goji Berry son zamanlarda özellikle zayıflamak isteyenler tarafından sıkça kullanılmaya başladı. Goji Berry içerdiği besin değerleri bakımından oldukça zengin bir bitki.

Goji Berry faydaları
29 Mart 2016 Salı 10:51

Uzmanlar tarafından açıklanan bilgilere göre Goji Berry bitkisi vitamin ve mineral bakımından çok zengin. A, C ve B12 vitaminlerini bünyesinde barındıran Goji berry, bol miktarda demir ve selenyum içermektedir. Ayrıca içerdiği polisakkaritler ve antioksidanlar bakımından da sağlığa faydalı olduğu bilinmektedir.

GOJİ BERRY'NİN FAYDALARI

Yüksek bir besin değerine sahip olan Goji berry enerji vermesi bakımından özellikle gün boyunca çalışıp enerji harcayanlar tarafından tüketilmesinde fayda olan bir meyvedir. Vücudun direncini ve sağlamlığını arttırmaktadır.

Yorgunluğu giderme özelliği de bulunmaktadır. hCG hormonunu salgılanmasını arttıran Goji berry, hem genç hissettirirken hem de erken yaşlanmayı önler. Aynı zamanda uyku problemi olanlar içinde faydası vardır. Uykuyu düzenleme özelliği vardır.

Tansiyon rahatsızlığı bulunanların da tercih ettiği meyvelerden biri olan Goji berry, kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

1998 yılında yapılan araştırmalar Goji berry'nin bu faydasını ortaya koymuştur. Germanium içermesinden dolayı kanserin etkilerine karşı bünyeyi korur. C Vitamini bulundurmasından ötürü içerisinde bulunan antioksidanlar kansere yol açan genlerin değişimini önler.

İçerisinde yer alan beta-sitosterolden ve antioksidanlardan dolayı kolestrol seviyelerinin sağlıklık aralıkta kalmasını sağlar.

KİLO VERMEYE YARDIMCI

Goji berry de kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Yağın depolanmasını engellemesi kilo alınmasının önüne geçer. Uyku tedavisinde de Goji berrye başvurulmaktadır. Ayrıca hastalıklara karşı direnci arttıran Goji berry, kışı yaşadığımız bu günlerde kolay hastalanmaya karşı vücudu koruması bakımından önemlidir. Cilt sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. Goji berrynin faydaları arasında böbrek sağlığına iyi

gelmesi de vardır. Aslında bu meyve genel olarak sindirim sistemine iyi gelmektedir. Yine kemik ve kas sağlığı açısından da önemli bir meyvedir Goji berry. Goji berry, stres giderici özelliğiyle de oldukça önemlidir. Özellikle günümüz hayat ve çalışma koşullarında stresle mücadele etmekte zorlanan insanlar Goji berry'nin bu faydasından faydalanabilirler.

FAZLA GOJİ BERRY TÜKETMEK ZARARLI

Goji berry kullanımında dikkatli olmak gerekiyor. Faydalarında yer alan zayıflama, genç kalma gibi özeliklerinden dolayı gereğinden fazla tüketmemek gerekiyor.

Özellikle diyabet hastaları ve diyabet ilaçları kullanan kişiler, ilaçların etkisini azaltmasından dolayı Goji berryden uzak durması gerekiyor. Fazla tüketilmesi durumunda Goji berry hipertansiyona neden olabiliyor.

Ayrıca polen alerjisi olan kişiler Goji Berry yerseler, hırıltı, hapşırma, kaşıntı, burun tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Uykuyu düzenleme özelliği olan olen Goji berrynin sadece gündüzleri tüketilmesi bekleniyor çünkü geceleri tüketildiğinde uykuyu kaçırabiliyor ayrıca fazla tüketildiğinde uykusuzluğa neden oluyor.

Enerji seviyesini arttıran Goji berrynin tüketilme oranını dengede tutamadığınızda konsantrasyon bozukluğu, hiperaktiflik ve huzursuzluk yapabiliyor. Yine fazla yendiğinde kan akışını normal seviyelerin üzerine çıkartır.

Goji meyveleri aşırı tüketildiğinde baş dönmesi, göz rahatsızlığı, bulanık görme ve halüsinasyonlar gibi şiddetli yan etkilere yol açabilir. Goji berry alerjiye yatkın olan kişilerin dikkatli kullanmaları gerekir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlarla, şeker hastalığı ilaçlarıyla ve yüksek tansiyon ilaçları ile etkileşime girebilir. Bu ilaçları kullananların doktoralarına danışarak tüketmeleri gerekir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×