Zorlu Enerji Grubu Sürdürülebilirlik Raporunu yayınladı

Zorlu Enerji Grubu, toplumsal yatırım miktarının yüzde 171’lik artışla 3 milyar 106 milyon TL’ye ulaştığını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Zorlu Enerji Grubu, 2014-2015 yıllarını kapsayan Sürdürülebilirlik Raporunda, toplumsal yatırım miktarının 2012-2013 dönemine göre yüzde 171’lik artışla 3 milyar 106 milyon TL’ye ulaştığını açıkladı.

Grup açıklamasına göre, yerli ve yenilenebilir enerji alanında referans projelere imza atan Zorlu Enerji Grubu, sürdürülebilirlik stratejisinin uzun vadeli belirlenmesi ve bu alandaki hedef ve aksiyonların iş süreçlerinin her noktasında uygulanması için oluşturduğu Sürdürülebilirlik Kurulu önderliğinde 4’üncü Sürdürülebilirlik Raporunu yayınladı.

Zorlu Enerji Grubu’nun 2014-2015 dönemine ilişkin ekonomik, çevresel ve sosyal alanlarda değer yaratan yatırımları, kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ve sürdürülebilirlik vizyonunu içeren rapor, dünyada bu alanda kabul gören raporlama sistemi Küresel Raporlama Girişiminin (Global Reporting Initiative - GRI) Sürdürülebilirlik Raporlaması İlkelerinin son versiyonu olan G4 standardına uygun olarak hazırlandı.

"Yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi oranı yüzde 61’e yükseldi"

Faaliyetlerinden kaynaklanan karbon ayak izini 2010 yılından bu yana düzenli olarak hesaplayan Zorlu Enerji Grubu, 2014-2015 yıllarını kapsayan Sürdürülebilirlik Raporunda, toplam toplumsal yatırım miktarının 2012-2013 dönemine göre yüzde 171’lik bir artışla 3 milyar 106 milyon TL’ye ulaştığını açıkladı.

Sorumlu bir kurumsal vatandaş olarak imkanları kısıtlı yerel yönetimlere toplumsal hizmet sağlanması ve yerel halkın yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik faaliyetlerine destek olmayı amaçlayan Zorlu Enerji Grubu, köylere içme ve kullanma suyu temini, yol, kanalizasyon, yerel kültürel ve geleneksel etkinlik sponsorlukları gibi farklı alanlarda topluma katkı sunuyor.

Zorlu Enerji’nin yurt içinde yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi oranı yüzde 42’den yüzde 61’e yükseldi. Yerel istihdam oranı yüzde 75’ten yüzde 84’e çıktı. Türkiye’nin ulusal ölçekli ilk enerji eğitim proje olan “Enerjimiz Çocuklar İçin” projesi ile bugüne kadar 190 binin üzerinde çocuğun enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve sürdürülebilirlik konularında bilinçlenmesi sağlandı.

İklim değişikliği ile mücadelede piyasa mekanizmalarının rolünü inceleyen, küresel ölçekteki tek raporlama platformu CDP’de Zorlu Enerji, 2014 yılında, Karbon Saydamlık Liderliği Endeksinde en yüksek puana sahip yüzde 10’luk gruptaki beş şirketten biri oldu. Karbon Saydamlık Projesinde gönüllü raporlama yapan ve dereceye girerek Karbon Saydamlık Liderliği ödülünü alan tek enerji şirketi oldu.

Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı (ICCI) 2014 Enerji Ödüllerinde; Gökçedağ RES ve Kızıldere II JES projeleri, enerji verimliliği, sürdürülebilirlik, sosyal sorumluluk ve yerli katkı kullanma payı ile iki ödüle layık görüldü.

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) ve Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) tarafından 2-3 Nisan 2015 tarihlerinde düzenlenen II. İstanbul Karbon Zirvesinde Zorlu Enerji Grubu tarafından Düşük Karbon Kahramanları ödülü aldı.

BIST 100 Sürdürülebilirlik Endeksi’ne gönüllü"


Açıklamada görüşlerine yer verilen Zorlu Enerji Kurumsal İletişim Müdürü Esra Çakır, Zorlu Enerji Grubu olarak sürdürülebilirlik çalışmalarını etkili ve geniş kapsamlı bir şekilde yönetmek üzere, Ekim 2015’te, Sürdürülebilirlik Kurulu oluşturduklarını ve kurulun 4’üncü Sürdürülebilirlik Raporu’na liderlik ettiğini kaydetti.

Grup için sürdürülebilirlik konusunda öncelikli noktaları paydaşlarla birlikte belirleyerek yol haritası oluşturduklarını aktaran Çakır, "Enerji sektörünün ilk sürdürülebilirlik raporunu yayınlayan grubumuzda, uzun yıllardır ortaya koyduğumuz yaklaşımımızı geliştirerek, ekonomi, çevre ve toplum için değer yaratmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Sürdürülebilirliği enerjide arz güvenliği, rekabet ve çevre koruma ekseninde ele aldıklarını hatırlatan Çakır, Borsa İstanbul BIST 100’de işlem gören şirketlerin Ekim 2016 itibarıyla BIST Sürdürülebilirlik Endeksi kapsamında değerlendirileceğini belirterek, "Endekste yer almamız bu yıl zorunlu olmadığı halde gönüllü kategorisinde yer almak üzere başvuruda bulunduk. Zira uzun yıllardır sürdürülebilirlik bakış açısı, iş süreçlerimizin merkezinde yer alıyor. Ekim ayında açıklanacak endeksi büyük heyecanla bekliyoruz." bilgilerini verdi."Sürdürülebilirlik sosyal sorumlulukla sınırlı değil"


Esra Çakır, günümüzde ekonomik olduğu kadar sosyal ve çevresel sorumlulukların da şirketlerin üst düzey gündemine girdiğini anımsatarak, "Sürdürülebilirlik artık şirketler için kurumsal sosyal sorumlulukla sınırlı değil. Başta bizim gibi enerji şirketleri olmak üzere şirketlerin strateji ve iş süreçlerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. Zorlu Enerji Grubu olarak, bu anlayışla hareket ediyor ve düzenli bir şekilde Sürdürülebilirlik Raporumuzu yayınlıyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar