Yunus Emre Enstitüsünden Türk sineması atağı

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün destekleriyle sinema etkinliklerini farklı ülkelerde yürütüyor.

Google Haberlere Abone ol

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün destekleriyle Yunus Emre Enstitüsü tarafından yürütülen "Türk Filmleri Haftası" İtalya ve Avusturya ile devam ediyor.

Türkiye'nin kültür diplomasisini yürüten kurumların başında gelen Yunus Emre Enstitüsü, tarafından yürütülen etkinlikler kapsamında usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan, İtalya'nın başkenti Roma ve Avusturya'nın başkenti Viyana'da sanatseverlerle bir araya gelecek.

30 ÜLKEDE ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Başkanı Prof Dr. Şeref Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk sinemasının tanıtımı için dünyanın 30 ülkesinde çalışma yürüttüklerini belirterek, "Özellikle 2019 yılında Türk sinemasının tanıtılması öncelikli faaliyetlerimiz arasında yer aldı. Türk sinemasının yönetmen, senarist, oyuncu ve başarılı filmlerini yabancılarla buluşturmak için dünyanın yaklaşık 30 ülkesinde çalışma yürütmekteyiz." açıklamasında bulundu.

Uluslararası tanınırlığı olan yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın Roma ve Viyana'da sinemaseverlerle buluşmasının Türkiye algısı açısından çok önemli olduğuna dikkati çeken Ateş, "Ceylan'ın İtalyan sanatseverlere ulaşması Türk insanının kültür ve sanata verdiği önemi göstermesi açısından çok önemli. Bu çalışma iki ülke insanının birbirini yakından tanımasına ve iki ülke ilişkilerine katkı sağlayacak." diye konuştu.

"Türk Filmleri Haftası" projesi, 22-24 Kasım'da Roma'da, 2-8 Aralık'ta Viyana'da gerçekleştirilecek.

Etkinlikler kapsamında Nuri Bilge Ceylan'ın "Ahlat Ağacı", "Kış Uykusu" ve "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmlerinin yanı sıra Türk sinemasından farklı örnekler sunulacak.

"Kış Uykusu"nun 22 Kasım'da Roma'daki galasında yer alacak yönetmen Ceylan, sinema öğrencileri, yönetmen ve yapımcılarla da bir araya gelerek söyleşi gerçekleştirecek.

Yunus Emre Enstitüsü tarafından yapılan "Türk Filmleri Haftası", etkinlikleri yıl sonuna kadar birçok yerli yapımla Lübnan, Bosna Hersek, Fas, Macaristan, Romanya ve Kazakistan'da devam edecek.

Yorumlar