Yapı Kredi Hackathon'da ödüller sahiplerini buldu

İSTANBUL (AA) - Yapı Kredi Hackathon'da fintech alanındaki yenilikçi fikirler ödüllendirdi. Code.yapıkredi programı kapsamında düzenlenen Hackathon'un kazananı Prox. isimli ekip oldu. Bankanın açıklamasına göre, 8-10 Aralık'ta...

Google Haberlere Abone ol

İSTANBUL (AA) - Yapı Kredi Hackathon'da fintech alanındaki yenilikçi fikirler ödüllendirdi. Code.yapıkredi programı kapsamında düzenlenen Hackathon'un kazananı Prox. isimli ekip oldu.

Bankanın açıklamasına göre, 8-10 Aralık'ta düzenlenen 48 saatlik etkinlikte, Prox. ekibi noter kanalı ile yapılan ikinci el otomobil satışlarında güvenli para transferini mümkün kılan proje ile 15 bin TL'lik birincilik ödülünün sahibi olurken, code.yapıkredi Fintech Hızlandırma Programı'na katılmaya hak kazandı.

Bu program kapsamında Prox ekibinin üyeleri, finansal rehberlik ve girişim kurmaya yardımcı olmak üzere 12 haftalık mentorluk ve eğitim desteği alacak.

İkincilik ödülü olan 10 bin lirayı 76 isimli ekip alırken, 5 bin liralık üçüncülük ödülüne P=nP layık görüldü. İkincilik ödülünün sahibi 76, yapay zeka tabanlı mobil asistan uygulaması üzerinde çalışırken, üçüncülük ödülünü kazanan P=nP ise güvenli senet alt yapısı üzerine geliştirdiği projesi ile dikkat çekti.

Rekor bir katılımla bine yakın başvurunun olduğu Yapı Kredi Hackathon'da 92 katılımcının yer aldığı 27 ekip yapılan değerlendirme sonucunda ön elemeyi geçerek yarışmaya katılmaya hak kazandı.


- "Teknoloji tabanlı projeleri desteklemeye devam edeceğiz"


Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, bu yıl code.yapıkredi programını hayata geçirdiklerini belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

"Yapı Kredi olarak fintechleri finans sektörüne dinamizm getirmeleri açısından oldukça önemli buluyoruz. Bugüne kadar farklı konulara odaklanan binin üzerinde fintech yapılanmasıyla tanıştık. Bazılarıyla farklı işbirlikleri geliştirerek ortaklık kurduk. Bankacılığın dijital dönüşümünde yeni bir sayfa açan, devrim niteliğindeki Göz-ID ürünümüzü de yine bir fintechle kurduğumuz iş birliği sonucu hayata geçirdik.

Code.yapıkredi programı kapsamında düzenlediğimiz Hackathon ile yaratıcılığına güvenen ve fintech alanına ilgi duyan herkesi kendi aralarında bir takım kurmaya ve yenilikçi bir proje oluşturmaya teşvik ettik. Sektörün en geniş uygulama programlama arayüzü setini katılımcıların kullanımına açtık ve bu sayede yarışmacıların projelerinde derinlemesine çözümler hayata geçirebilmelerini destekledik. 48 saatlik zorlu ve heyecanlı süreç sonunda sadece dereceye giren ekipler değil tüm katılımcılar değerli fikirlere imza attı."


- "7'den 70'e herkesi teknoloji üretimine davet ediyoruz”


Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan ise teknolojinin çarpan etkisiyle büyüdüğünü belirterek, Türkiye'nin teknoloji yarışında hak ettiği şekilde daha ön sıralarda yer alması gerektiğinin altını çizdi.

Teknolojinin, ülkelerin gücünü belirleyen en önemli faktörlerin başında geldiğini kaydeden Erdoğan, şu ifadeleri kullandı.

"Teknoloji alanında tarihin hiçbir döneminde günümüzde yaşadığımız hızlı değişimi yaşamadık. Öte yandan dijital dünya ile birlikte yeni teknolojileri takip etmek, bunları geliştirmeye yönelik know-how’a sahip olmak artık geçmişe göre daha kolay. Teknoloji ile şekillenen bu yeni dönemde devlet, özel sektör ve akademi bir araya gelerek sürdürülebilir politikalar üretmek zorunda. Bu konuda da son dönemde ülkemizde çok ciddi atılımlar söz konusu.

Bu yıl hayata geçirdiğimiz 'code.yapıkredi' programı ile de 7'den 70'e herkesi teknoloji üretimine davet ediyoruz. Program ile katılımcılara kodlama eğitimleri sunuyor, girişimcileri finansal rehberlik alanında destekliyoruz. Yazılımcılara finansal teknoloji uygulama programlama arayüzleri (OpenBankingAPI) de sağlayarak, fintech ekosisteminin gelişimine katkıda bulunuyoruz."

Yorumlar