WSJ: Yabancı sermaye Türkiye'ye geri döndü

Amerikan ekonomi gazetesi WSJ, yabancı sermayenin yeniden Türkiye'ye dönüş yapmaya başladığını bu nedenle de TL'nin değer kazanmaya başladığını yazdı.

Google Haberlere Abone ol

Çarşamba günü 7,26 ile 21 Ağustos’tan bu yana görülen en düşük seviyesini gören dolar/TL, Perşembe günü 7.25’e kadar çekildi. Çarşamba günü 8.93’lere kadar gerileyen euro/TL ise 9 liranın altında seyrediyor.

Amerikan ekonomi gazetesi Wall Street Journal, yabancı sermayenin Türkiye piyasalarına dönüşünün TL’nin değer kazanmasına neden olduğunu belirtti. Geçen yılın ilk döneminde Türkiye’den 13 milyar dolarlık yabancı sermaye çıkışı gerçekleştiğini hatırlatan Wall Street Journal, 2020’nin son iki ayında ise havanın döndüğüne ve tahvil-bono piyasasına 2.5 milyar dolar, hisse senedi piyasasına da 1.4 milyar dolar kısa vadeli yabancı sermayenin girdiğine dikkat çekti.

Gazete, aşılama kampanyalarının hız kazanmasına paralel olarak dünya genelinde gelişmekte olan ülkelere yönelik fon akışlarının arttığına da dikkat çekti.

Amerikan doları TL karşısında son beş ayın en düşük seviyesine gerilemiş durumda. Gerileme hala devam ediyor. 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogramı 452 bin 300 liraya geriledi.

Altın piyasasında, en düşük 445 bin lirayı, en yüksek ise 456 bin 500 lirayı gören standart altının kilogram fiyatı, günü önceki kapanışa göre yüzde 2 azalışla 452 bin 300 liradan tamamladı.

KMKTP'de, altında gerçekleşen toplam işlem hacmi 951 milyon 625 bin 64,27 lira, işlem miktarı ise 2.119,60 kilogram oldu.

Tüm metallerdeki toplam işlem hacmi ise 975 milyon 232 bin 533,37 lira oldu.

Altın borsasında bugün en fazla işlem gerçekleştiren kurumlar Has Kıymetli Madenler, Turan Kıymetli Madenler, Vakıf Katılım Bankası, Uğuras Kıymetli Madenler, İAR Döviz ve Kıymetli Madenler şeklinde sıralandı.

CNN MUHABİRİ: BİZİM ORTADOĞULULARA YAPTIĞIMIZI ERDOĞAN BİZE YAPIYOR

 

 

Yorumlar

iktidarın başarısı! borsalar kelepir fiyatında faizler yüzde 17 ile dünyanın en iyi soygun faizi tabi bu fırsatı kimse kaçırmaz.bunu milliyetçi muhafazakar geçinen parti yapıyor.ne tezatlar ülkesiyiz ama bunları görmeyen seçmende soyulmaya pahalılığa emeğinin ucuza gitmesine müstehak yani bilgiye değer vermeyen gözünü 4 açmaya soyulur abi yapacak bir şey yok.popülisme aldanmaya devamke