"Viktoria'nın açıklamalarını gençliğine veriyorum"

- Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Yalçın: "Viktoria (Zeynep Güneş) gibi nice çocuklarımız var. Eğer biz hak ve adalet anlamında bir tarafa farklı diğerine farklı yaparsak bunun hesabını veremeyiz" - "Viktoria'nın, eski antrenörü Vyatchanina ile yollarını kendi isteğiyle 2016 Rio Olimpiyatları öncesi ayırmasının sebebi, kendi disiplinsiz davranışlarıdır"

Google Haberlere Abone ol
"Viktoria'nın açıklamalarını gençliğine veriyorum"


ANKARA (AA) - Türkiye Yüzme Federasyonu (TYF) Başkanı Erkan Yalçın, "Viktoria (Zeynep Güneş) gibi nice çocuklarımız var. Eğer biz hak ve adalet anlamında bir tarafa farklı diğerine farklı yaparsak bunun hesabını veremeyiz. Kendisi bizim bir sporcumuzdur. Yaptığı açıklamaları gençliğine veriyorum." dedi.

Yalçın, federasyon binasında düzenlediği basın toplantısında, milli yüzücü Viktoria Zeynep Güneş'in bir gazeteye verdiği röportajda kendilerine ithafen yaptığı eleştirileri yanıtladı.

ENKA Spor'da forma giyen Ukrayna asıllı milli sporcunun, 2016 Rio Olimpiyatları sonrası yalnız bırakıldığı, yeterli desteği görmediği, 9 aydır annesiyle antrenman yaptığı, kamp ihtiyaçlarının karşılanmadığı gibi iddialarda bulunduğunu dile getiren Yalçın, "TYF ve ENKA Spor Kulübü tarafından, 2016 Rio Olimpiyatları sonrası yani bizim yönetimimiz göreve geldiği andan itibaren, tüm milli takım sporcularımız gibi bu sporcumuz da desteklenmiş ve desteklenmeye de devam etmektedir. Dünya Şampiyonası öncesi talep ettiği kamp ve yarış desteği birebir sağlanmıştır. Tüm bilgi ve belgeleri arşivlerimizde mevcuttur." ifadelerini kullandı.


- "Annesi bu düzeyde bir çalıştırıcı değildir"


Sporcunun annesinin yeterli düzeyde bir çalıştırıcı olmadığını vurgulayan federasyon başkanı Yalçın, şöyle devam etti:

"Annesiyle çalışma talebinin uygun olmadığı defalarca kulübü ve federasyon tarafından belirtilmiş, istediği uluslararası düzeyde bir antrenörle çalışma imkanı sunulmuş ancak sporcu ısrarla annesiyle çalışmak istediğini belirtmiştir. Annesi bu düzeyde bir çalıştırıcı değildir. Bu nedenle kulübü ve TYF, bu kararlı tutumunu sürdürmüştür. Temmuz ayında ENKA Spor Başantrenörü Levent Camuşcuoğlu ile görüşmeler sonucunda Shannon Rollason ile çalışma talebi TYF tarafından karşılanmıştır. Sporcu sürekli antrenör değiştirme talebinde bulunmuş, kulübü bundan duydukları rahatsızlığı bize beyan etmiş, gerekli tedbirler ENKA Spor ve TYF tarafından alınmıştır."

"Viktoria'nın eski antrenörü Irina Vyatchanina ile yollarını kendi isteğiyle 2016 Rio Olimpiyatları öncesi ayırmasının sebebi, kendi disiplinsiz davranışlarıdır." diyen Yalçın, şunları kaydetti:

"Bu hatalı karar nedeniyle 2016 Rio Olimpiyatları'nda yarı final dahi yüzemedi ama biz her zamanki gibi, büyük, güçlü devlete yakışır biçimde, bütün çocuklarımızı kucaklayarak, 'Aman başarılı olsunlar, ne yapmamız gerekiyorsa yapalım.' mantığıyla, hiçbir ayrım yapmadan, hak ve adalet çizgisinden şaşmadan, herkese gereken desteği yapıyoruz."

Budapeşte'deki Dünya Şampiyonası'nda sporcuya, "Senden bir yarı final, final beklerdim." dediğini anlatan Yalçın, şunları söyledi:

"Biz büyük bir devletiz. Yeni Gençlik ve Spor Bakanımız, daha yeni tüm üniversite havuzlarının federasyona açılacağı müjdesini verdi. Bu kadar imkan bize seferber edilirken, ben de bir yüzücümüze, kalbimden geçen beklentileri söylüyorum. Senin ortamını, hocanı, yurt dışı kamplarını ayarlıyoruz. Üç aylık bir süreç. Kendisine 'En iyi yüzdüğün kurbağalamaydı, geri dönerken böyle döndün anlayamadım.' dedim. 'İyi çalışamadım.' dedi. 'Bundan sonra iyi çalışman için ne yapmamız gerekiyorsa onu yapalım ama şunu unutmamak gerekiyor.' dedim. 'Burada bir bayrak var, devlet var, bu devlet için samimiyetinizi lütfen ortaya koyun.' dedim."

Erkan Yalçın, "Viktoria gibi nice çocuklarımız var. Eğer biz hak ve adalet anlamında bir tarafa farklı diğerine farklı yaparsak bunun hesabını veremeyiz. Kendisi bizim bir sporcumuzdur. Yaptığı açıklamaları gençliğine veriyorum. İnşallah büyük başarılara imza atacağız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her sporcu aynı haklara sahiptir, herkes eşittir. Bizim bu işi adaletle yapacağımızdan en ufak şüpheniz olmasın." diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar